Liga 1: Indecizie sub PietricicaDan Duta / SportPictures.eu
06 Mar 2015

Liga 1: Indecizie sub Pietricica

Ceahlăul Piatra Neamț continuă seria de meciuri fără victorie în campionat, ajungând la cota 14 după partida pe teren propriu cu Pandurii Târgu Jiu. Aflați la a doua deplasare consecutivă după victoria categorică de la Cluj cu CFR, gorjenii porneau cu prima șansă în fața gazdelor, care au dat dovadă de inconsistență în defensivă etapa trecută la Târgu Mureș. Nici la capitolul ofensiv nu stăteau bine nemțenii, în cele două etape scurse din retur nereușind să înscrie vreun gol.

Partida nu a avut prea multe faze de poartă în prima parte a sa, la calitatea spectacolului a contribuit și gazonul impracticabil, singura fază remarcabilă fiind bara transversală lovită în minutul 40 de balonul șutat de grecul Sialmas.

La 10 minute după pauză același Sialmas deschide scorul după o pasă printre a lui Cârjan care l-a lăsat singur cu Gliwa, dar bucuria gazdelor nu a durat prea mult. În minutul 58 Matulevicius restabilește egalitatea cu un șut de la 11 metri în urma unui un-doi cu Răduț care a transformat apărarea nemțenilor în simple jaloane și pe Calancea în spectator. Portarul gazdelor a fost spectator și la ultima fază a meciului, la reluarea lui Roman din 6 metri, dar norocul a fost de partea sa, balonul lovindu-l în antebraț și ricoșând peste transversală.

S-a încheiat Ceahlăul – Pandurii 1-1 (0-0), scor care urcă gazdele temporar pe locul 15 cu 16 puncte, iar Pandurii fac și ei un salt de un loc până pe 8 cu 22 de puncte.

Ceahlăul (antrenor Ze Maria): Calancea - Markovic, Gorea, Ichim, Slavickas - Nagy (min. 46 Ştefănescu) , Aldea, Wellyson (min. 23 Tăbăcariu), Margină - Sialmas - Cârjan

Pandurii (antrenor Edi Iordănescu): Gliwa - Pleaşcă, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic - Anton  (min. 57 M. Roman) , Pintilii, Nistor - Răduţ (min. 85 Unguruşan), Matulevicius (min. 74 Eric) , Nicoară