Liga 1: Ieșenii sărbătoresc în ploaieSportPictures.eu
11 Mar 2017

Liga 1: Ieșenii sărbătoresc în ploaie

Sub o ploaie rece și abundentă, CSM Poli Iași a făcut un meci bun în Copou contra celor de la Concordia Chiajna. Andrei Cristea a deschis spectacolul cu o execuție de excepție din lovitură liberă, balonul trimis de el de la 22 de metri odihnindu-se în plasa porții lui Drăghia după ce a deranjat păienjenii de la bara din dreapta portarului ilfovenilor. Era minutul 12, iar în minutul 33 Golubovic înscrie al doilea său gol de la revenire și dublează avantajul gazdelor. Vârful ieșenilor a plasat o lovitură de cap perfectă ce a catapultat balonul la colțul lung după centrarea ideală a lui Bole și a stabilit scorul pauzei.

Imediat după reluarea jocului, în minutul 50 Valentin Alexandru a redus din handicap și a dat aripi speranțelor echipei oaspete după o lovitură de cap din colțul careului mic în urma unei centrări de pe dreapta a lui Serediuc. Bucuria jucătorilor lui Dan Alexa a durat numai patru minute, Andrei Cristea reușind dubla tot după o fază fixă, de această dată cu capul după lovitura liberă a lui Țigănașu.

Scor final CSM Poli Iași - Concordia Chiajna 3-1 (2-0), ieșenii fac 18 puncte, în timp ce ilfovenii rămân cu 13, la numai trei de locul de baraj.

CSM Poli Iași (antrenor Eugen Neagoe): Grahovac - Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu - Bole (min. 68 Ciucur), Răuţă, V. Gheorghe, Ştefănescu (min. 89 Panţîru) - A. Cristea (min. 79 Mitic), Golubovic

Concordia Chiajna (antrenor Dan Alexa): Drăghia - Bărboianu, Albu, Dobrosavlevici, D. Popescu - Serediuc, R. Costin, Herea, Răducanu - Răsdan (min. 61 M. Cristescu), Ciobanu (min. 38 Novacek)