Liga 1: Iancu aduce 3 puncteRăzvan Politic / SportPictures.eu
01 Aug 2015

Liga 1: Iancu aduce 3 puncte

Steaua a învins la Botoșani folosind garnitura secundă și a dovedit că este capabilă să facă față pe două fronturi cu două echipe diferite.

Roș-albaștrii au deschis rapid scorul, în al doilea minut de joc prin Gabi Iancu, autor al unei execuții de excepție din lovitură liberă ce l-a pironit pe Pleșca. Mingea trimisă de mijlocașul stelist de la peste 20 de metri central pe poarta botoșenenilor s-a oprit în apropierea vinclului, goalkeeper-ul gazdelor alegând să stea la bara opusă. Gazdele au luat apoi cu asalt poarta lui Cojocaru, având în Croitoru și Martinus două pistoane ce au presat permanent defensiva stelistă. Elevii lui Mirel Rădoi au acceptat presiunea și au făcut față raidurilor lui Batin și șuturilor lui Dan Roman și ale lui Ngadeu, care a ales o execuție spectaculoasă în minutul 16, o foarfecă pe spate. Fără a avea o ocazie importantă, FC Botoșani a dominat prima repriză, iar lucrurile s-au schimbat în partea a doua a meciului.

În minutul 56 Batin a cerut penalty la o pătrundere impetuoasă în careul stelist, talonat fiind de Toșca. Căderea atacantului gazdelor nu a fost considerată de arbitrul Alexandru Tudor a fi subiect de fault, astfel încât a lăsat jocul să continue. Opt minute mai târziu Dan Roman semnează cea mai mare ocazie a partidei, reluarea sa din alergare a centrării în careu de pe partea stângă a lui Batin fiind mult în afara cadrului porții lui Cojocaru. Introducerea în teren a lui Tade ca al doilea vârf a dus la crearea de noi spații în atacul stelist și Tade este aproape de a da lovitura în al treilea minut al prelungirilor, când a țâșnit din spatele liniei de fundași botoșeneni, dar a împins prea mult mingea și i-a permis lui Pleșca să îndepărteze pericolul.

S-a încheiat FC Botoșani – Steaua 0-1 (0-1), o victorie a unei echipe care a muncit 92 de minute pentru a apăra avantajul luat în startul partidei.

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Pleşca - Dimitrov, Ngadeu, Cucu, Acsinte - Vaşvari (min. 46 Cabrera), Costin - Batin (min. 79 Patache), Croitoru, Martinus (min. 60 Brata) - D.Roman

Steaua (antrenor Mirel Rădoi): Cojocaru - Râpă, Carp, Toşca, Guilherme - Neagu (min. 65 Sulley Muniru), Tahar - Iancu, Enceanu (min. 78 Târnovan), Grădinaru (min. 60 Tade) - Tudorie