Liga 1: Groapă de potențialRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Mai 2019

Liga 1: Groapă de potențial

Dinamo nu a putut trece de Politehnica Iași în cea mai echilibrată partidă a etapei a 12-a a play-out-ului și poate fi egalată la puncte mâine de Gaz Metan Mediaș.

Trupa pregătită de Mircea Rednic putea beneficia de ajutorul lui Mihalache în minutul 27, fundașul ieșean deviind spre propria poartă un balon centrat de Zenke din flancul drept, însă Ruben Mino a fost pe fază și a blocat balonul pe linia porții. Cealaltă ocazie a primei reprize a fost semnată de Nistor, șut în bara laterală din stânga lui Mino, apoi pe parcursul reprizei secunde șansele de gol s-au înmulțit.

În minutul 60 Ricardo Grigore a reluat cu capul centrarea lui Nistor din lovitură liberă și a trimis puțin pe lângă, apoi la poarta cealaltă Platini a reluat slab din interiorul careului direct în brațele lui Mandanda în minutul 65, iar cinci minute mai târziu același Platini trimite mult pe lângă dintr-o poziție similară. În minutul 71 Daniel Popa are o ocazie bună cu o reluare din 2 metri din cădere a centrării lui Christovao, dar Mino a blocat balonul, iar în minutul 85 tot Popa șutează plasat la colțul lung de la marginea careului de 16 metri, însă nu prinde cadrul porții.

S-a încheiat Dinamo - Politehnica Iași 0-0, rezultat ce îi duce pe moldoveni la un punct de evitarea locului de baraj, obiectiv ce poate fi atins etapa viitoare în jocul de pe teren propriu cu Concordia.

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Mandanda - D. Ciobotariu, Klimavicius, R. Grigore - Dussaut, N’Diaye (min. 52 I. Filip), Nistor, N. Aliji (min. 46 Christovao) - Zenke, Papazoglou (min. 69 D. Popa), Sorescu

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Ruben Mino - L. Rus, Mihalache (min. 30 Gardoş), Frăsinescu, Bădic - Cioinac, Qaka (min. 36 Teixeira), Nascimento - Platini, Garros (min. 76 Sanoh), P. Petre