Liga 1: Ghinion și aleator pe Arena NaționalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Oct 2016

Liga 1: Ghinion și aleator pe Arena Națională

Steaua poate invoca multe scuze după înfrângerea suferită pe Arena Națională în partida cu Gaz Metan Mediaș. Ghinionul devierii șutului lui Munteanu de către Mitrea la golul primit în minutul 26, ghinionul ratării penalty-ului din minutul 54 la șutul lui Boldrin în bara din dreapta lui Pleșca, forma excelentă a portarului medieșenilor, baricadarea pe două linii a adversarilor sunt cele care pot fi invocate într-o primă instanță.

Însă în același timp, banca tehnică a Stelei are obligația de a găsi răspunsuri concrete la situații precum cea din minutul 38 în care Eric l-a găsit prea ușor cu o pasă lungă pe Llullaku în spatele fundașilor echipei gazdă, lobul albanezului peste Stăncioiu neprinzând spațiul porții. Sau cea în care în superioritate numerică după eliminarea lui Crețu din minutul 71 nu a reușit să o fructifice pe tabelă, fazele de poartă apărute în jumătatea oaspeților având o mare componentă de aleator.

După Steaua – Gaz Metan 0-1 (0-1), a doua înfrângere pentru roș-albaștri în ultimele patru etape, distanța față de locul 2 ocupat de CSU Craiova rămâne de 6 puncte, însă nu locul în clasament este cel care îi îngrijorează acum pe suporterii Stelei, ci exprimarea echipei în teren.

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Stăncioiu - Tamaş, Mitrea (min. 41 Muniru), Toşca, Momcilovic - Bourceanu (min. 46 Enache), O. Popescu - Jakolis (min. 46 Adi Popa), Boldrin, De Amorim - Golubovic

Gaz Metan Mediaş (antrenor Cristian Pustai): Pleşca - Creţu, Trtovac, Susnjar, Rugasevic - Cristea, Zaharia, Buzean - Munteanu (min. 89 Danci), Eric (min. 74 R. Romeo), Llullaku (min. 90+2 Axente)