Liga 1: Gaz Metan nu menține cadențaValentin Macrea / SportPictures.eu
22 Sep 2016

Liga 1: Gaz Metan nu menține cadența

După victoria din deplasarea de la Cluj contra Astrei, Gaz Metan Mediaș a călcat greșit pe teren propriu în compania celor de la ACS Poli Timișoara, ultima clasată obținând primul punct în deplasare de la începerea campionatului.

Cu gazdele la cârmă în debut, se părea că meciul va avea un deznodămînt dorit de spectatorii medieșeni, însă după ce Eric și Llullaku l-au utilizat serios pe Straton, bănățenii au dat lovitura pe un contraatac simplu și tăios. Popovici a primit în adâncime o pasă de la Doman și l-a executat cu sânge rece pe Pleșca, deschizând scorul, aceasta fiind și singura acțiune notabilă a oaspeților pe parcursul partidei. Spectacolul făcut de Eric, cu voleul trimis în transversală din 8 metri în minutul 48, și reluarea de cap a lui Susnjar din minutul 64 anunțau iminența golului. Reușita a venit în minutul 71 și i-a aparținut lui Llullaku, al șaptelea său gol sezonal, cu o lovitură de cap din 6 metri, însă bucuria golului a fost diminuată câteva minute mai târziu de eliminarea lui Radu Zaharia pentru al doilea cartonaș galben primit. Nevoiți să joace ultimul sfert de oră în inferioritate, medieșenii au fost tot ei mai periculoși în atac, cu șutul lui Eric atenuat de un fundaș timișorean și lovitura de cap a lui Iulian Cristea ce a trecut peste transversală.

S-a încheiat Gaz Metan – ACS Poli 1-1 (0-1), medieșenii urmând să se deplaseze din nou la Cluj, de data aceasta pentru meciul cu CFR, iar timișorenii îi vor primi pe târgmureșeni în duelul suferinței.

Gaz Metan Mediaş (antrenor Cristian Pustai): Pleşca - Buzean, Susnjar, Trtovac, Creţu - Bic (min. 78 Cristea), Zaharia - Llullaku, Eric, Munteanu (min. 46 Gavra) - Axente (min. 58 Petre)

ACS Politehnica Timişoara (antrenor Ionuț Popa): Straton - Străuţ, Scutaru, Bocşan, Novak - Artean, Llorente - Bărbuţ, Cârstocea (min. 60 Roşu), Doman (min. 90+3 Neagu) - Popovici (min. 88 Drăghici)