Liga 1: Festival pe litoralDavid Păsărică / SportPictures.eu
18 Mar 2017

Liga 1: Festival pe litoral

Meci deschis, cu o mulțime de faze de poartă, un spectacol de înalt nivel oferit de Viitorul pe terenul de la Ovidiu cu Steaua.

Privați de contribuția lui Tamaș, eliminat în minutul 17 de arbitrul Ovidiu Hațegan pentru o intrare cu talpa la nivelul genunchiului lui Purece, roș-albaștrii au fost nevoiți să se reconfigureze din mers și să își restrângă prezența în atac. Cu un șut frumos ce aproape a mângâiat transversala trimis de Florin Tănase în minutul 9, elevii lui Laurențiu Reghecampf au fost totuși aproape de deschiderea scorului în minutul 29 când Momcilovic a ratat întâlnirea cu balonul centrat din corner de Ovidiu Popescu. În aceeași fază Țîru l-a împins evident pe Bălașa, aflat în săritură, însă ”centralul” nu a sancționat infracțiunea. Gazdele puteau primi la rândul lor penalty la ținerea de tricou evidentă a lui Florinel Coman de către Bălașa, dar Ovidiu Hațegan a lăsat inexplicabil jocul să continue cu toate că infracțiunea s-a petrecut sub ochii lui. Repriza se încheie cu lovitura de cap din plonjon a lui Muniru și lovitura liberă plouată a lui Ovidiu Popescu boxată de Rîmniceanu.

Imediat după reluare balanța se înclină cu puțin noroc de partea gazdelor, care deschid scorul în primul minut prin Florinel Coman după ce a preluat aproximativ centrarea lui Benzar și l-a învins pe Niță din 6 metri. Avantajul Viitorului se dublează în minutul 56 la pătrunderea lui Vlad Morar, șutul acestuia de pe linia de fund trecând prin spatele lui Niță și intrând în plasă lângă stâlpul de la colțul lung. Scorul a luat proporții la șutul cu stângul trimis de Casap în minutul 75 la care Niță a avut o ezitare importantă, iar scorul final a fost stabilit în minutul 80 de Alibec cu o lovitură liberă de la 22 de metri executată perfect la colțul din dreapta jos al porții lui Rîmniceanu.

Scor final Viitorul – Steaua 3-1 (0-0), băieții lui Gică Hagi revenind pe primul loc la trei puncte față de adversarii din această seară.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar, Ţîru, Boli, Ganea - Roşu (min. 46 Vl. Morar), Nedelecu, Vînă (min. 46 Casap) - Purece (min. 65 Hodorogea), Chiţu, Coman

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Fl. Niţă - Enache, Bălaşa, Tamaş, Momcilovic - Ovidiu Popescu, Pintilii, Muniru (min. 51 Moke) - Jakolis (min. 58 Gnohere), Alibec, Florin Tănase (min. 51 De Amorim)