Liga 1: FCSB rezolvă în prima repriză partida de la OvidiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Apr 2022

Liga 1: FCSB rezolvă în prima repriză partida de la Ovidiu

Simțind presiunea Universității Craiova, care s-a apropiat la un punct în urmă, și a liderului CFR Cluj, învingător la Voluntari, FCSB a tratat cu seriozitate partida de la Ovidiu cu Farul.

Fără „gurile de tun” Jefte Betancor și Adrian Petre, constănțenii au dovedit că au mari probleme și în defensivă. În minutul 24 Olaru l-a deschis în adâncime pe un mare spațiu liber pe Florin Tănase, acesta a avansat, a intrat în careu, l-a driblat pe Aioani și a trimis simplu în plasă. Zece minute mai târziu, Olaru a trecut la finalizare și a reluat în plasă pasa perfectă trimisă de Florinel Coman, care i-a furat prea ușor balonul lui Mladen. 3-0 a fost scorul pauzei, stabilit de Florin Tănase din lovitură de pedeapsă după ce Florinel Coman a fost faultat în careu.

Registrul jocului nu s-a schimbat după pauză, oaspeții fiind mai incisivi și reușind să mai puncteze în minutul 67 prin același Florin Tănase. Decarul roș-albaștrilor a profitat de cadoul făcut de Aioani, o degajare neinspirată direct pe pieptul său și de la 20 de metri a trimis direct în poarta goală. FCSB a continuat să atace, dar fără succesul pe care l-a avut în prima repriză, chiar dacă Aioani a mai salvat un gol ca și făcut la șutul lui Ianis Stoica din minutul 86. Farul a mai cerut în două rânduri penalty la hențuri ale lui Șut și Oaidă, dar arbitrul Marcel Bârsan a considerat că la primul mâna a fost lipită, iar la cel de-al doilea mingea a fost trimisă de foarte aproape.

FCSB învinge cu 4-0 și păstrează handicapul de două puncte față de CFR Cluj. Elevii lui Anton Petrea vor evolua etapa viitoare pe teren propriu cu FC Argeș, în timp ce Farul rămâne pe locul 5 cu 28 de puncte și se deplasează pe terenul liderului.

FC Farul Constanța - FCSB 0-4 (0-3)

Au marcat: Fl. Tănase (min. 24, 40 pen. și 67), Olaru (min. 34)

FC Farul Constanța (antrenor Gheorghe Hagi): Aioani - Dussaut (min. 42 Boboc), Larie (min. 46 Ciobanu), Mladen, De Nooijer - Radaslavescu (min. 68 Purece), Artean, Grameni - G. Iancu (min. 68 Omoh), Moldoveanu (min. 72 Sali), Pitu

FCSB (antrenor Anton Petrea): Târnovanu - Ov. Popescu, I. Cristea, Miron, Radunovic - Olaru (min. 84 Perianu), Şut, Fl. Tănase (min. 75 I. Stoica) - Cordea (min. 46 Oaidă), Fl. Coman (min. 75 Edjouma), Oct. Popescu (min. 75 Musi)