Liga 1: FC Viitorul - FC Botoșani 3-1Stefan Ciocan / SportPictures.eu
26 Oct 2015

Liga 1: FC Viitorul - FC Botoșani 3-1

FC Viitorul a învins-o, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0),  pe FC Botoşani, în ultimul meci al etapei a 15-a a Ligii 1, în urma căruia gazdele au urcat pe locul secund în clasament.

Scorul a fost deschis de către gazde în minutul 45, Benzar a transformând impecabil o lovitură liberă de la 22 de metri. La două minute după pauză, Boli a şutat în bară, balonul a ajuns la Chiţu şi acesta a majorat diferența cu un şut din 3 metri. În minutul 73, bulgarul Dimitrov de la FC Botoşani a primit cartonaşul roşu pentru injurii. Oaspeții au încercat revenirea pe final, iar în minutul 87 Vaşvari a centrat din partea dreaptă şi Roman a reluat în plasă din 6 metri. Elevii lui Gică Hagi au stabilit scorul final după alte două minute, când Tănase a pătruns în partea stângă, a întors balonul şi Cernat a înscris cu un şut din prima de la 12 metri.

FC Viitorul: Rîmniceanu - Benzar, Boli, Mitrea, Cr. Ganea - Achim, Filip, Aganovici (R. Marin '81) - Chiţu (Cernat '75), I. Hagi (Nicoliţă '61), Fl. Tănase. Antrenor: Gheorghe Hagi.

FC Botoşani: Iliev - Dimitrov, Cordoş, Plămadă, Acsinte - Cucu, Vaşvari - Fulop (Batin '61), Cabrera, Martinus (D. Roman '41) - Hadnagy (Patache '80). Antrenor: Cristian Pustai.