Liga 1: Egal pe toate planurileRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Mar 2015

Liga 1: Egal pe toate planurile

În partida de la Chiajna contra celor de la CS U Craiova, Viitorul a marcat cel mai rapid gol al acestei ediții de campionat, Manea trăgând puternic de la limita careului de 16 metri în stânga lui Bălgrădean, portarul craiovean neavând răspuns la șutul puternic și bine plasat de mijlocașul gazdelor.

Era secunda 35 și gazdele sperau la o victorie care să pună capăt seriei de invincibilitate a craiovenilor. Aceștia nu au agreat perspectiva și au egalat în minutul 24, când Bawab și Nuno Rocha au speculat dezorganizarea din defensiva Viitorului la o aruncare de la margine, brazilianul fiind cel care a trimis în plasă după ce Bawab a fost blocat de Albuț. În minutul 32 gazdele au fost aproape să treacă în avantaj după lovitura de cap a lui Nedelcu, mingea reluată de la 10 metri din cornerul executat bine de Nicoliță lovind transversala. Oltenii au dat replica în minutul 57, egalând și la scorul barelor prin Bawab, care a reluat puternic din interiorul careului respingerea cu capul a lui Mamele, mingea trimisă de atacantul craiovean lovind bara din dreapta porții lui Albuț.

S-a încheiat Viitorul – CS U Craiova 1-1 (1-1), scor care părea că l-a satisfăcut pe Gică Hagi, în timp ce Sorin Cârțu a fost nemulțumit de punctele pierdute de olteni.

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Albuţ - Manea, Ţâru, Mamele, Mitrea – Daminuţă (min. 55 Benzar), Nedelcu - Nicoliţă, Fl. Tănase (min. 83 I.Hagi), Mitriţă (min. 56 S. Pană) - Bonilla

CS U Craiova (antrenori Emil Săndoi și Sorin Cârțu): Bălgrădean - Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu - Mateiu, Madson – Băluţă (min. 73 Briceag), Bawab (min. 84 Ivan), Tîrnăcop - Nuno Rocha (min. 77 Herghelegiu)