Liga 1: Egal cât o înfrângere, egal cât o victorieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Apr 2017

Liga 1: Egal cât o înfrângere, egal cât o victorie

Elevii lui Laurențiu Reghecampf au reușit cea mai bună partidă din acest campionat, dar FCSB nu a putut să treacă de Viitorul în partida disputată pe Arena Națională ce a avut statutul unei adevărate finale de campionat.

Roș-albaștrii au dat un adevărat recital ofensiv, cu o primă ocazie în minutul 1 la lovitura de cap a lui Boldrin din centrul careului prinsă de Rîmniceanu, apoi solicită penalty în minutul 7 la un contact între Ganea și Momcilovic în careul mic, dar arbitrul Radu Petrescu consideră că nu sunt circumstanțe. Florin Tănase îl găsește perfect pe Alibec cu o pasă filtrantă în minutul 11, însă șutul șeptarului la colțul lung nu prinde cadrul porții, apoi trei minute mai târziu același Alibec scapă pe contraatac și ia la țintă stâlpul din dreapta lui Rîmniceanu. Seria ratărilor continuă cu cea din minutul 27 când Enache profită de o nesincronizare a fundașilor Viitorului și le fură mingea, dar după ce îl driblează și pe Rîmniceanu balonul trimis de el spre poarta goală este scos de pe linia porții de Țîru. Elevii lui Gică Hagi au o primă șansă în minutul 35 cu lovitura de cap a lui Hodorogea după o centrare în cros excelentă a lui Neluț Roșu, însă gazdele revin în avanposturi și solicită din nou penalty în minutul 39 la intervenția lui Țîru la Alibec. Nici de această dată Radu Petrescu nu indică punctul cu var și cu toate acestea un minut mai târziu Pintilii deschide scorul cu o lovitură de cap după o centrare perfectă a lui Boldrin. Brazilianul putea dubla avantajul pe tabelă până la pauză după ce a încercat o scăriță ce a trecut puțin pe lângă poartă.

Repriza secundă începe tot cu FCSB în ofensivă și consemnăm bara lui Ovidiu Popescu din minutul 49. Treptat, constănțenii devin din ce în ce mai incisivi și Chițu dă emoții la poarta lui Niță cu o lovitură de cap respinsă în corner de portarul gazdelor. La cinci minute distanță roș-albaștrii arată din nou determinare, dar și că zeița Fortuna nu îi ține în brațe: Momcilovic centrează în mijlocul careului și Ovidiu Popescu reia puternic spre plasă, însă Rîmniceanu are un reflex senzațional și respinge balonul. Colegii săi din atac dau lovitura în minutul 73: un un-doi între Morar și Ganea îi oferă ocazia acestuia din urmă să centreze în careul mic, Bălașa nu intervine și Țucudean, intrat de câteva minute, împinge balonul în plasă. În manifestarea de bucurie Hodorogea se accidentează la gleznă și își lasă coechipierii în inferioritate, toate schimbările fiind deja efectuate de Gică Hagi. Aruncat în luptă, Gnohere ratează în două rânduri în minutele 78 și 86, la prima ocazie Rîmniceanu scoțând de sub transversală lovitura de cap a ”Bizonului”. După ce Vlad Morar a fost aproape de a-și înscrie un autogol în ultimul minut de prelungiri, Bălașa șutează din mijlocul careului și trimite peste transversală, ratând ocazia de a aduce victoria la ultima fază a meciului.

Scor final FCSB – Viitorul 1-1 (1-0), un egal ce menține distanța de 3 puncte dintre cele două combatante din această seară și în același timp menține aprinsă speranța celor de la Dinamo și CFR Cluj la câștigarea campionatului, chiar dacă sunt la 5 puncte distanță.

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă – Pleaşcă (min. 81 Tamaş), Bălaşa, Moke, Momcilovic – Ov. Popescu (min. 76 Gnohere), Pintilii – Enache (min. 60 De Amorim), Boldrin, Tănase – Alibec

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Hodorogea, Ţîru, Boli - Benzar, Roşu, Vînă, Ganea- Purece (min. 55 Casap) - Chiţu (min. 70 Ţucudean), Fl. Coman (min. 70 Morar)