Liga 1: Dublă Omoh și victorie la limită pentru Farul la OvidiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Ian 2022

Liga 1: Dublă Omoh și victorie la limită pentru Farul la Ovidiu

Meci de mare intensitate încheiat cu 5 goluri la malul mării între Farul Constanța și FC U Craiova.

Prefațat de contestările vehemente ale oltenilor la adresa arbitrului Ionuț Coza, jocul a fost dominat câte o repriză de cele două combatante. Prima le-a aparținut gazdelor, care au deschis scorul repede, în minutul 5 prin Omoh, noua achiziție din lotul lui Gică Hagi înscriind cu un șut superb de la aproximativ 30 de metri ce a intrat în plasă aproape de vinclul din dreapta lui Popa. Replica oaspeților nu a întârziat, Achim (min. 16) șutând din unghi în plasa laterală, apoi Marquet (min. 18) trimițând de la limita careului puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Aioani. După un șut al lui Purece (min. 24) reținut de Popa și o construcție de atac finalizată cu șut de Grameni (min. 26), respins în corner de portarul oaspeților, Jefte Betancor a dublat pe tabelă avantajul constănțenilor. Spaniolul a profitat de intervenția tardivă a lui Diallo și inerția lui Popa, ieșit greoi dintre buturi, pentru a strecura balonul în plasă trimițându-l la firul ierbii. La cealaltă poartă, Aioani face minuni în minutul 44 parând în aceeași fază șuturile lui Marquet și Baeten, pentru ca pe contraatac Omoh să reușească dubla în minutul 45 și să mărească diferența pe tabelă. O pasă în adâncime a lui De Nooijer trimisă în flancul stâng i-a permis vârfului de atac să exploateze un spațiu mare în defensiva oltenilor, să pătrundă în careu și să finalizeze cu un șut perfect la colțul lung. 3-0 la pauză și se părea că gazdele sunt de neoprit.

Scenariul se schimbă, însă, în partea a doua a jocului. Compagno reduce din diferență în minutul 52 cu o lovitură de cap din 6 metri în urma centrării lui Baeten, apoi Sidibe (min. 68) trage slab, pe centrul porții, direct în brațele lui Aioani. Artean încearcă vigilența lui Popa cu un șut din unghi, din întoarcere, în minutul 74, pentru ca apoi oltenii să își reia atacurile. Un șut fără intensitate al lui Bălan (min. 77) este urmat de o fază care a generat protestele olatenilor în minutul 79. O pasă în adâncime pentru Sidibe îl lasă pe atacantul oaspeților singur cu Aioani, iar intrarea portarului a fost urmată de căderea acestuia în careu. Arbitrul Ionuț Coza nu a indicat punctul cu var și, mai mult, i-a acordat belgianului cartonaș galben pentru proteste. Oltenii înscriu cel de-al doilea gol în minutul 89 prin Asamoah cu un șut din marginea careului la o minge pusă cu pieptul de Bălan, iar ultimele minute i-au găsit cantonați în atac. Ultima ocazie a apărut în al doilea minut al prelungirilor când Aioani a scos de sub transversală șutul din unghi al lui Sidibe, însă nu s-a mai schimbat nimic pe tabelă.

Farul învinge și cu 35 de puncte se menține pe locul 6, iar FC U Craiova rămâne pe locul 14 cu 19 puncte.

FC Farul Constanța - FC U Craiova 3-2 (3-0)

Au marcat: Omoh (min. 5 și 45), Jefte Betancor (min. 32)/Compagno (min. 52), Asamoah (min. 89)

FC Farul Constanța (antrenor Gheorghe Hagi): Aioani – Boboc (min. 59 Mladen), Larie, Ghiţă, De Nooijer – Ciobanu (min. 66 Radaslavescu), Artean, Grameni – Purece (min. 59 Romario), Jefte Betancor (min. 87 Moldoveanu), Omoh (min. 59 Ganea)

FC U Craiova (antrenor Nicolo Napoli): Popa – Negru (min. 65 Sidibe), Kovacic Diallo, Huyghebaert – Achim (min. 46 Pop), Asamoah – Marquet (min. 46 Compagno), Van Durmen, Baeten – Bălan