Liga 1: Cu sacii în căruțăLaurentiu Mich / Mediafax Foto
22 Mai 2015

Liga 1: Cu sacii în căruță

În întâlnirea din această seară ce a avut loc în inima Ardealului, victoria cu 2-0 era necesară celor de la Gaz Metan Mediaș pentru a o surclasa pe Concordia Chiajna în clasament, atât din punct de vedere al criteriului meciurilor directe (în tur Concordia câștigase cu 2-0), cât și al golaverajului general.

Ilfovenii nu au reușit să stăvilească atacurile gazdelor și au primit primul gol în minutul 39 după o fază generată de ieșirea inoportună a lui Matache în urma căreia Llullaku a centrat pentru Dan Roman, reluarea acestuia din 3 metri a lovit transversala, iar pe deviere Muntean a reluat imparabil în poartă. Până la acel moment Mediașul a avut două ocazii importante: un gol anulat pentru ofsaid la Dan Roman și un șut slab din careul Concordiei al lui Muntean, balonul trimis de el trecând pe lângă poartă.

Serediuc a fost aproape de egalare în debutul reprizei secunde, dar reluarea sa cu capul din 6 metri a fost pe direcția lui Pleșca. În minutul 64 Dan Roman a fost faultat în careul ilfovenilor de Alves, însă penalty-ul a fost ratat de Llullaku, care a tras în bară. În numai patru minute albanezul își ia revanșa pentru ratarea penalty-ului, înscriind cu o lovitură de cap plasată perfect din unghi la colțul lung după o centrare de pe linia de fund trimisă de Muntean.

Cu sacii în căruță după Gaz Metan – Concordia 2-0 (1-0), medieșenii așteaptă încrezători meciul din ultima etapă din deplasarea de la Brașov, în timp ce Concordia are un meci greu pe teren propriu contra celor de la Petrolul.

Gaz Metan (antrenor Ion Balaur): Pleşca - Creţu, Trtovac, Muth, Buzean – Tahar (min. 90+1 Elton), Zaharia - Muntean (min. 82 Băjenaru), Curtean (min. 36 Vitinho), Llullaku - Roman

Concordia (antrenor Marius Baciu): Matache - Stan, Alves, Bagaric, Bucurică - Serediuc, Purece, Maftei (min. 73 Dina), Boldrin (min. 68 Madeira) – Florea (min. 46 Cristea), Pena