Liga 1: ”Chirurgul”, anesteziat de ȘumiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Feb 2017

Liga 1: ”Chirurgul”, anesteziat de Șumi

Astra a obținut a șasea victorie consecutivă și se îndreaptă cu pași mari spre play-off. În această seară trupa lui Marius Șumudică a defilat pe sinteticul de la Chiajna în fața Concordiei și are 38 de puncte cu două partide înainte de finalul sezonului regulat. Restanța de miercuri cu CSM Poli Iași îi poate asigura și practic calificarea între primele 6 echipe care se vor duela la titlu, meciul fiind la îndemâna giurgiuvenilor chiar dacă programul lor din ultima vreme a fost unul încărcat.

Cu un tonus fizic foarte bun, campionii au fost cei care au înscris primii, și au făcut-o rapid, în minutul 8 prin Fabricio cu o lovitură de cap după centrarea lui Budescu din lovitură liberă. Ilfovenii au răspuns rapid, la numai câteva secunde de la reluarea jocului de la centrul terenului, Serediuc taxând o inexactitate a lui Junior Morais care a trimis cu capul către Lung junior, iar portarul Astrei s-a invitat reciproc cu Fabricio să intervină. Raul Costin putea întoarce rezultatul în minutul 19, dar transversala s-a opus la șutul său din afara careului, scorul la pauză fiind egal.

Florea schimbă din nou tabela în minutul 48 după un alt assist al lui Budescu și un dribling scurt care i-a întors pe Dobrosavlevici și Melinte, șutul său intrând în plasă lângă bara din dreapta lui Bălgrădean. Dobrosavlevici este cel care pune capăt meciului cu o gafă comisă în minutul 73 ce îi permite lui Budescu să îndeplinească o formalitate și să își treacă în cont și o reușită.

Scor final Concordia – Astra 1-3 (1-1), ilfovenii rămân cu 24 de puncte și vor juca în ultima etapă pe terenul timișorenilor un meci ce poate avea efect important și asupra configurației din play-out.

Concordia Chiajna (antrenor Dan Alexa): Bălgrădean - Bărboianu, Dobrosavlevici, Melinte, D. Popescu (min. 70 Pena) - Albu, R. Costin (min. 61 Răsdan) - Serediuc, Herea, Cristescu (min. 70 Răducanu) - Ciobanu

Astra Giurgiu (antrenor Marius Șumudică): Lung jr - Stan, Săpunaru, Fabricio, Jr. Morais - Seto, Lovin (min. 46 Florea) - Ioniţă (min. 46 Piţian), Budescu, Teixeira - D. Niculae (min. 70 Geraldo Alves)