Liga 1: Campioana se impune la limită la VoluntariRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Aug 2018

Liga 1: Campioana se impune la limită la Voluntari

CFR Cluj a întors rezultatul și a plecat cu toate cele trei puncte de la Voluntari, trecând astfel pe primul loc al clasamentului.

Gazdele au beneficiat în minutul 10 de o lovitură de la 11 metri acordată justificat de arbitrul Cătălin Popa la intrarea întârziată a lui Lang asupra lui Bălan. Laidouni a transformat impecabil și i-a dus pe ilfoveni în avantaj, mutând în același timp presiunea pe echipa campioană. Reacția nu întârzie să apară, Djokovic lovește bara în minutul 14, trei minute mai târziu Omrani îl obligă pe Drăghia să se întindă la șutul său din afara careului și să trimită în corner, iar în minutul 34 Ioniță face o preluare încântătoare pe lângă Zgrablic și rămâne singur cu portarul ilfovenilor pe care îl execută simplu cu un șut pe jos. Elevii lui Toni Conceicao sunt cei care conduc ostilitățile și în continuare și Țucudean dă lovitura de grație în minutul 84 cu un șut în cros din interiorul careului după o pasă primită de la Omrani.

Scor final FC Voluntari – CFR Cluj 1-2 (1-1), succes cu care clujenii devin prima echipă care leagă două victorii consecutive în această ediție de campionat.

FC Voluntari (antrenor Daniel Oprița): Drăghia - Ricardinho (min. 84 Ciucur), Zgrablic, Walace, Bucurică - Laidouni, Răuţă (min. 69 C. Achim), Sesar - Szijj, Ad. Bălan, Căpăţână (min. 79 Malfleury)

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Vâtcă - Cr. Manea, Vinicius, Lang, Camora - Culio, Djokovic - Mailat (min. 70 Bordeianu), Omrani, Al. Ioniţă II (min. 62 De Luca) - Ţucudean (min. 90+3 A. Mureșan)