Liga 1: Cadoul lui Feussi decide învingătoareaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Iul 2017

Liga 1: Cadoul lui Feussi decide învingătoarea

Concordia Chiajna nu sparge gheața nici sub bagheta lui Vasile Miriuță, ”vulturii verzi” fiind îmblânziți de CSM Poli Iași pe sinteticul de la marginea Bucureștiului cu un autogol. Feussi a fost cel care a urcat în căruța moldovenilor toate cele trei puncte puse în joc, drumul către casă al trupei pregătite de Flavius Stoican fiind unul mult mai relaxat.

Pe fondul unui joc mai degrabă anost, o acțiune pe flancul drept purtată de Tiago este continuată de fundașul ivorian cu o centrare la limita careului mic ce îl căuta pe Andrei Cristea, dar pe traiectorie s-a interpus Feussi, care în încercarea de a respinge trimite balonul direct sub transversală, fără nicio șansă pentru colegul său Bălgrădean. Gazdele au avut o singură ocazie mai consistentă în prima repriză, cu cinci minute înainte de final centrarea bună a lui Grădinaru a ajuns în careul ieșenilor la Răducanu, dar balonul părea să-l încurce pe atacantul gazdelor și a fost reținut ușor de Kelava.

După pauză Platini încearcă o execuție interesantă și trimite peste transversală cu un șut în cros din apropierea tușei laterale, apoi în minutul 59 arbitrul Ionuț Coza a anulat pe motiv de ofsaid golul înscris de Pena cu capul după lovitura liberă executată de Deaconu. În minutul 64 Feussi putea să mai contribuie la un gol al oaspeților după ce a bâlbâit o minge pasată lung de Andrei Cristea de la mijlocul terenului către flancul stâng pentru Danu Spătaru, balonul fiind în cele din urmă preluat de către destinatarul inițial și trimis peste poartă din poziție de unu la unu cu Bălgrădean. Finalul partidei agită apele și după un șut deviat al lui Pena, Andrei Cristea ratează din colțul careului mic al gazdelor după ce a primit de la Platini. Tot el a trimis în ultimul minut de joc, de la 30 de metri distanță de buturile ilfovenilor și din apropierea liniei laterale a terenului un balon către poarta părăsită de Bălgrădean, dar nu a nimerit ținta.

S-a încheiat Concordia – CSM Poli Iași 0-1 (0-1), victorie ce aduce liniște în lotul moldovenilor, dar crește presiunea în interiorul clubului din Chiajna.

Concordia Chiajna (antrenor Vasile Miriuță): Bălgrădean - Feussi, Tipuric, Zeba, Bucurică - R. Costin (min. 61 Kortzorg) - Grădinaru (min. 59 Deaconu), V. Gheorghe, Cristescu, Răducanu (min. 75 Batin) - Pena

CSM Poli Iași (antrenor Flavius Stoican): Kelava – Tiago Almeida, Frăsinescu, Cioinac, Sin - Qaka, Chelaru - Kizito (min. 60 Danu Spătaru), Pedro (min. 80 Moisi), Platini (min. 90 Bădic) - A. Cristea