Liga 1: CFR Cluj, victorie după 68 de aniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Sep 2016

Liga 1: CFR Cluj, victorie după 68 de ani

CFR Cluj a învins pe Arena Națională o echipă a Stelei frământată de căutările formulei de joc care să întrunească atât spectacolul, cât și eficacitatea în fața porții adverse. Cristi Bud și-a continuat recitalul de goluri cu două execuții ce au decis învingătoarea din această seară, ajungând la 6 reușite în campionat, în timp ce pentru gazde Florin Tănase a fost din nou omul potrivit la locul potrivit și a adus egalarea.

Partida a fost de bun nivel calitativ în prima repriză, însă nivelul a scăzut în al doilea mitan pe măsură ce roș-albaștrii, nevoiți să egaleze, au căzut fizic și nu au mai avut putere să preseze careul clujenilor. Elevii lui Miriuță s-au mulțumit să stea în tranșee și să iasă pe contraatac atunci când au avut ocazia. Scorul a fost deschis în minutul 12, când Nouvier a centrat printre picioarele fundașilor steliști și Bud a apărut în careul mic și a reluat pe jos în plasa porții lui Niță. Steaua a revenit rapid și în minutul 20 Florin Tănase preia pe piept în careul lui Mincă și reia pe jos din prima, fără a-i da drept la replică portarului clujenilor. Diferența pe tabelă a fost făcută în minutul 63 de Bud, rămas singur în careul stelist, scăpat de Bourceanu și Moke, și l-a învins pentru a doua oară pe Niță. Eliminarea lui Tiago Lopes din minutul 75 pentru al doilea cartonaș galben nu a simplificat misiunea roș-albaștrilor, care au avut în minutul 89 o lovitură de cap a lui Enache, dar Nascimento a respins de pe linia porții, apoi în al cincilea minut de prelungiri au cerut penalty la contactul dintre Nouvier și Enache.

Scor final Steaua – CFR Cluj 1-2 (1-1) și clujenii înregistrează prima victorie pe terenul roș-albaștrilor după o pauză de 68 de ani.

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Enache, Tamaş, Toşca, Aganovic (min. 20 Momcilovic)- Moke, Boldrin (min. 54 Jakolis) - Adi Popa, Fl. Tănase, De Amorim (min. 46 Bourceanu) - Golubovic

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Mincă - Thiago Lopes, Larie, Horj, Peteleu - Rus, Sorsa (min. 88 Tînc), Nascimento, Nouvier - Ruiz (min. 75 Ene), Bud (min. 70 Omrani)