Liga 1: Boldrin, gol și assist pentru victoria SteleiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Sep 2016

Liga 1: Boldrin, gol și assist pentru victoria Stelei

Vicecampioana a obținut cu dificultate cele trei puncte în deplasarea de la Ploiești, de pe arena ”Ilie Oană”, într-un meci în care FC Voluntari a fost gazdă a întâlnirii.

Steaua a dominat prima jumătate a meciului, însă după șutul lui De Amorim din minutul 6 și nesincronizarea lui Boldrin din minutul 10 s-a văzut condusă după reușita lui Ivanovic din minutul 25. Fostul botoșenean a finalizat cu un șut de la 20 de metri o fază de contraatac ce a prins pe călcâie defensiva stelistă, balonul trimis de el intrând în plasă la rădăcina barei din dreapta lui Niță. Replica elevilor lui Reghecampf a venit trei minute mai târziu, Adi Popa reluând de la 12 metri și șutul său cu pământul l-a surprins pe Bornescu.

Boldrin putea să-i aducă în avantaj pe roș-albaștri în minutul 43, dar s-a complicat în fața porții adverse, apoi chiar o face executând cu sânge rece un penalty acordat de Ovidiu Hațegan în urma unui contact între Filipov și De Amorim. Era minutul 51 și totul părea că se îndreaptă spre o victorie a Stelei, dar în minutul 59 Marinescu trece de Enache în flancul drept al defensivei echipei oaspete și centrează perfect pentru reluarea cu capul a lui Bălan. Golul victoriei vine în minutul 85: Boldrin a centrat foarte bine din lovitură liberă de pe flancul stâng și a pus mingea pe fruntea lui Momcilovic, nemarcat la 6 metri, iar reluarea sa la colțul lung l-a lăsat fără replică pe Bornescu.

Scorul final a fost FC Voluntari – Steaua 2-3 (1-1) și roș-albaștri refac distanța de trei puncte față de CS U Craiova, principala urmăritoare în clasament. Ilfovenii înregistrează a treia înfrângere consecutivă și cu 11 puncte rămân pe locul 9.

FC Voluntari (antrenor Florin Marin): Bornescu - Filipov, Balaur, Maftei, Acsinte - Novac (min. 90+1 Spahija) - Căpăţână (min. 69 Popadiuc), Marinescu, Cernat, Ivanovici - A. Bălan (min. 79 Lungu)

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Tamaş (min. 58 Enache), Moke, Toşca, Momcilovic - Muniru, Achim (min. 58 Tudorie) - A. Popa, Boldrin, De Amorim – Fl. Tănase (min. 77 Jakolis)