Liga 1: ”Balaurii” au ars două puncteRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Mar 2017

Liga 1: ”Balaurii” au ars două puncte

Rezultat de egalitate în partida de la Voluntari dintre echipa locală și Pandurii Târgu Jiu, datorat în mare măsură gafei celor doi ”balauri” din echipa ilfoveană.

Sub bagheta lui Dinu Tudoran după despărțirea de Florin Marin, FC Voluntari a ratat o bună ocazie de a pune distanță față de locul de baraj, de care acum o despart 5 puncte. Ilfovenii au început bine jocul cu gol înscris în minutul 26 de Deac dintr-o fază fixă: Cernat a executat un corner de pe partea dreaptă a direcției de atac, iar vârful de atac a apărut oportun la colțul scurt și a reluat imparabil pentru Stanca. Elevii lui Flavius Stoican au avut emoții două minute mai târziu, când Deac a fost aproape de a face dubla, dar Stanca a ieșit la limita careului mare și l-a blocat pe cel angajat în adâncime de Cernat cu o pasă luminoasă. În minutul 36 o gafă în defensiva Voluntariului aduce egalarea: la o fază în care avea mingea la picior și putea declanșa liniștit un atac al formației sale, portarul Balauru alege să paseze în dreapta pentru fundașul Balaur, însă pasa prea lentă și preluarea stângace i-au dat ocazia insistentului Firțulescu să preia la 20 de metri, să pătrundă în careu și să paseze simplu pentru Surugiu, care a îndeplinit o formalitate trimițând de la 10 metri în poarta goală.

Repriza secundă nu a fost la fel de atractivă, singura ocazie notabilă fiind lovitura liberă executată bine de Maftei și scoasă de lângă bară de Stanca, astfel încât se termină FC Voluntari – Pandurii 1-1 (1-1). Pandurii au câștigat primul punct în ultimele cinci partide disputate și cu 11 puncte ocupă locul 6, loc de baraj.

FC Voluntari (antrenor Dinu Todoran): Balauru - Filipov, Balaur, Maftei, Acsinte - Novac, C. Lazăr (min. 69 Andrei Ionescu), Marinescu (min. 82 Curelea) - Deac (min. 64 Căpăţână), Cernat, Ivanovici

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Flavius Stoican): Stanca - Negoiţă (min. 81 Nwabueze), Ene, Ilie, Buşu - Zaina, Cioinac (min. 69 Tătaru) - Hlistei, Surugiu, Firţulescu - Negruţ (min. 85 Hamed)