Liga 1: Astra strălucește cât este nevoieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Dec 2015

Liga 1: Astra strălucește cât este nevoie

În pofida discuțiilor legate de situația financiară a clubului și cele despre plecarea jucătorilor către cluburi din străinătate sau alte cluburi interne, Astra își vede în continuare de treabă și învinge astăzi Petrolul la capătul unui meci cu trei goluri marcate în cinci minute din finalul partidei.

Cu un penalty refuzat în minutul 13 în urma faultului lui Benga asupra lui Florea, elevii lui Marius Șumudică au deschis scorul în minutul 21 prin Alibec. Șeptarul giurgiuvenilor a primit la marginea careului ploieștean o pasă trimisă de la jumătatea terenului de Budescu, apoi după preluare șutează din unghi la colțul lung fără șanse pentru Pecanha. Pentru cei care au văzut golul marcat de Marco Van Basten în finala cu URSS din 1988, execuția lui Alibec a fost una identică și în oglindă, giurgiuveanul șutând cu stângul din partea stângă.

Oaspeții nu au avut forța să revină pe tabelă și în apropierea fluierului final, în minutul 84, Budescu izbutește să marcheze pentru 2-0 după o pasă în cros a lui Daniel Niculae ce l-a găsit complet liber pe decarul Astrei, reluarea sa din prima pe colțul scurt fiind iarăși o ecuație fără soluție pentru Pecanha. Imediat, la un minut distanță, Ropotan șutează din afara careului și îl învinge pe Lung junior pentru a renaște speranțele ”găzarilor”, dar Daniel Niculae a închis ostilitățile cu o finalizare simplă a unei faze de contraatac declanșată de Budescu cu o pasă pe flancul drept pentru Enache și o centrare în centrul careului ploieștean.

S-a încheiat Astra - Petrolul 3-1 (1-0), rezultat obținut după ce astralii au strălucit exact cât a fost nevoie pentru a câștiga.

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung Jr. - Pedro Queiros, Geraldo Alves, Dandea, Junior Morais - Boldrin (min. 68 Ioniță), Lovin (min. 81 Oros) - Enache, Budescu, Florea (min. 73 D. Niculae) - Alibec

Petrolul (antrenor Mihai Stoichiță): Pecanha - Tudose, Benga, Genev, Faug Porret - Ropotan, Bucşa - Nepomuceno, Marinescu (min. 69 Miliceanu), Zoubir - Tamuz (min. 85 Lemnaru)