Liga 1: Astra Giurgiu - FC Botoșani 3-0Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Mar 2017

Liga 1: Astra Giurgiu - FC Botoșani 3-0

Campioana en-titre, Astra Giurgiu, și-a consolidat poziția de play-off, după încă un succes, 3-0 cu FC Botoșani, obținut în ultima etapă a sezonului regulat. După o primă repriză albă, giurgiuvenii s-au dezlănțuit și au marcat de trei ori, prin Budescu în minutul 55, Iordache în minutul 76 și Buș, care a stabilit scorul final, în minutul 85.

Jocul, în special după pauză, a fost la discreția gazdelor, care astfel au continuat seria foarte bună, făcându-i un cadou antrenorului Marius Șumudică, după ce acesta și-a serbat ziua de naștere pe 4 martie.

Astra Giurgiu merge în play-off, unde va pleca la drum cu un total de 22 de puncte, după înjumătățirea de la 44. Astralii vor debuta în faza a doua a campionatului pe teren propriu, cu Universitatea Craiova.

FC Botoșani merge în play-out cu o zestre de 16 puncte, înjumătățite de la 32. Primul meci al moldovenilor va fi pe teren propriu, cu Poli Timișoara.