Liga 1: 1, X sau 2? Meci cu start și final nebun la PloieștiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Aug 2017

Liga 1: 1, X sau 2? Meci cu start și final nebun la Ploiești

Obișnuiți să fie conduși în ultimele patru etape disputate, pe ”Ilie Oană” elevii lui Nicolae Dică s-au gândit să ofere din start avantaj echipei gazdă și debutantul Artur Jorge a reușit performanța de a înscrie cel mai rapid autogol, probabil din istoria Ligii 1, în secunda 13.

Juventus București conducea, așadar, FCSB încă din primul minut, meritul pentru această reușită aparținându-i lui Măzărache, cel care a fost angajat în careul lui Niță, l-a întors pe Nedelcu și a încercat o centrare paralelă cu linia careului mic la care a intervenit portughezul și a trimis balonul sub transversala propriei porți. A fost o lovitură în urma căreia FCSB, într-o formulă inedită forțată de iminența returului cu Sporting, și-a revenit destul de greu, nu înainte de a da posibilitatea gazdelor să șuteze prin Zaharia în minutul 10 și să bifeze o ocazie la lovitura de cap a lui Benga în minutul 16. Cursul jocului s-a schimbat odată cu reușita lui Romario Benzar din minutul 22, lovitura liberă executată de la aproximativ 25 de metri de fundașul dreapta al roș-albaștrilor fiind imparabilă pentru Stoian. Oaspeții au trecut la cârma jocului și Filip a fost aproape de a înscrie cu capul după un corner executat perfect de Romario Benzar, apoi Daniel Benzar șutează din interiorul careului la colțul scurt și îl obligă pe Stoian să se întindă pentru a respinge. În cele din urmă golul vine în minutul 35 când De Amorim încearcă o angajare pentru Gnohere la limita careului lui Juventus, ”Bizonul” nu poate controla balonul care ajunge la Dennis Man și tânărul mijlocaș îl execută cu sânge rece pe Stoian. Bucuria se transformă în dezamăgire pentru gazde, care au ocazia de a egala în minutul 40 prin Wallace, dar șutul său este slab și exact pe direcția lui Niță.

Goalkeeper-ul roș-albaștrilor este ocrotit de șansă și în minutul 53 când Călințaru are o execuție lamentabilă din colțul careului mic și trimite mult pe lângă poartă la colțul lung. Imediat după aceea Filip îl testează pe Stoian cu un șut de la mare distanță la care portarul gazdelor a boxat, în minutul 68 Budescu, reintrat în echipă după o pauză de aproape o lună, lovește transversala din lovitură liberă, apoi Gnohere provoacă o iluzie optică spectatorilor de la tribuna I cu un șut din întoarcere trimis în plasa laterală. Juventus rămâne în 10 din minutul 72 după ce Carabela a luat al doilea cartonaș galben pentru că a șutat în balon după fluierul arbitrului, apoi o ciocnire între Gnohere și Stoian se putea lăsa cu urmări grave în minutul 74. Finalul de meci este marcat de dramatism: după un șut al lui Budescu reținut de Stoian în minutul 90, arbitrul Marius Avram dictează penalty pentru un henț al lui Nedelcu în ultimele secunde, dar Călințaru alege neinspirat să execute pe centrul porții direct în brațele lui Niță.

Un meci început în extaz de gazde se încheie cu victoria oaspeților: Juventus – FCSB 1-2 (1-2), iar după partidă antrenorul Daniel Oprița și-a anunțat demisia.

Juventus București (antrenor Daniel Oprița): R. Stoian - Călinţaru, Wallace, Benga, Carabela - Mihăescu - Al. Zaharia (min. 70 C. Petre), Sesar, Băjenaru (min. 77 Bărbulescu), Stoenac (min. 46 Dzalamidze) - Măzărache

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Niţă - R. Benzar, Nedelcu, A. Jorge, Pleaşcă - Pintilii, L. Filip (min. 62 Budescu) - D. Man (min. 81 Grecu), D. Benzar (min. 46 Achim), De Amorim - Gnohere