Liga 1: În ultima secundăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Sep 2016

Liga 1: În ultima secundă

Thriller la Voluntari în partida dintre FC din localitate și CS Universitatea Craiova. Un meci dominat de oaspeți s-a încheiat cu victoria oltenilor după ce Ivan a înscris al doilea său gol stagional cu ajutorul substanțial al lui Bornescu.

Partida a debutat în forță, în minutul 3 Nuno Rocha reluând în transversală în urma unui corner, însă poziția sa era afară din joc, apoi două minute mai târziu Ivan îl întinde pe Bornescu cu un șut puternic din afara careului, portarul gazdelor respinge până la Bancu, dar acesta reia pe lângă poartă din 12 metri. Canonada la poarta ilfovenilor continuă în minutul 22 cu șutul de la 22 de metri al lui Gustavo, apoi în minutul 40 Spahija scoate de pe linia porții șutul lui Bancu, pentru ca patru minute mai târziu Bornescu să salveze un gol ca și făcut respingând mingea reluată de la 6 metri cu capul de Nuno Rocha.

Madson semnează prima ocazie a reprizei secunde cu un șut din afara careului prins de Bornescu, pentru ca în minutul 61 Novac să trimită primul șut mai consistent al gazdelor pe poarta lui Calancea. Nuno Rocha lovește din nou bara în minutul 70 și nu-l poate învinge pe Bornescu nici din apropiere zece minute mai târziu, craiovenii fiind aproape de a fi îngenunchiați de Bălan în al doilea minut al prelungirilor. În schimb, un corner executat de olteni după ce au expirat cele patru minute de prelungiri a adus golul victoriei: Bornescu a bâlbâit mingea centrată de Băluță, fundașii ilfoveni nu reușesc să respingă și mai mult complică situația, balonul ajunge la Ivan care reia din interiorul careului mic pe sub portarul gazdelor și stabilește scorul final FC Voluntari – CSU Craiova 0-1 (0-0).

Oltenii revin pe locul 2, în timp ce ilfovenii par în pragul unei crize după înfrângerea drastică de la Cluj și calitatea slabă a jocului prestat astăzi.

FC Voluntari (antrenor Florin Marin):  Bornescu - Al. Coman, Spahija, Maftei, Acsinte – Lungu, Novac – Popadiuc (min. 73 Căpăţână), Marinescu (min. 90 Tăbăcariu), Ivanovici – Cernat (min. 80 Ad. Bălan)

Universitatea Craiova (antrenor Gheorghe Mulţescu): Calancea – Briceag, Popov, Acka, Vătăjelu – Madson (min. 63 Zlatinski) – Ivan, Gustavo (min. 55 Băluţă), Nuno Rocha, Bancu (min. 72 Surugiu) – Măzărache