Hochei
HSC Miercurea Ciuc învinge locul 2 în Liga MOLSportPictures.eu
27 Ian 2014

HSC Miercurea Ciuc învinge locul 2 în Liga MOL

Duminică, 26 ianuarie, HSC Miercurea Ciuc a disputat o nouă partidă în Liga MOL, întâlnind în deplasare formaţia Miskolci Jegesmedvek, ocupanta locului 2 în această competiţie.

Ciucanii au intrat în joc determinaţi şi au condus ostilităţile în debutul primei reprize, reuşind să deschidă scorul în minutul 10:37 prin Josef Hruby după o combinaţie cu Vaclav Novak şi Marek Curilla. Gazdele au revenit şi au egalat când mai erau 3 minute până la pauză, autorul golului fiind Juraj Faith în minutul 16:59. Repriza a doua a fost controlată de formaţia noastră, care a mai punctat de două ori, în minutele 25:08 (Zsombor Molnar) şi 39:11 (Ede Mihaly), luând astfel o serioasă opţiune pentru câştigarea acestei partide. În ultima parte a jocului tabela a rămas nemodificată, gazdele nereuşind să treacă de apărarea bine organizată a hocheiştilor din Miercurea Ciuc, astfel că scorul final a rămas 1-3 (1-1, 0-2, 0-0), rezultat ce menţine formaţia noastră în lupta pentru primele patru locuri.

De remarcat că în această partidă s-au dictat nu mai puţin de 48 de minute de penalitate (10 pentru oaspeţi, 38 pentru gazde) ceea ce demonstrează ardoarea cu care cele două echipe şi-au disputat punctele puse în joc.

Luni, formaţia din Miercurea Ciuc va disputa un alt joc interesant, întâlnind tot în deplasare ocupanta locului trei, HC Nove Zamky.