Sporturi de iarnă
Cu sania peste Ocean, în etapa #4AFP / Mediafax Foto
09 Dec 2013

Cu sania peste Ocean, în etapa #4

După primele trei runde în Europa, sportivii şi sportivele de sanie pe pistă artificială au trecut Oceanul Atlantic pentru două etape din calendarul Cupei Mondiale Viessmann.

Mai întâi, au ajuns în Canada, la Whistler, în zilele 05-07 decembrie, 2013. Prima zi de concurs a fost alocată Cupei Naţiunilor, în care au luat startul şi români, veniţi în lotul deja cunoscut.

Proba masculină a avut 37 de sportivi în clasamentul final. Primii au fost:

1. Johannes Ludwig , Germania, timp 48,442

2. Inars Kivlenieks, Letonia, +0,140

3. Tucker West, SUA, +0,193.

Pentru România a concurat doar Valentin Creţu, timp 49,419, locul 23.

Proba feminină a pornit cu 39 de sportive la start pentru o singură coborâre. Primele trei locuri le-au adjudecat:

1. Kimberley McRae, Canada, timp 37,115

2. Alexandra Rodionova, Rusia, timp, +0,064

3. Martina Kocher, Elveţia, timp +0,068

Pentru România au concurat trei fete: Raluca Strămăturaru, timp 38,041, locul 28; Violeta Strămăturaru, timp 38,249, locul 31; Roşca Mădălina, timp 38,379, locul 32.

Apoi, a fost proba de dublu masculin cu 18 perechi la start. Câştigătoii rundei au fost:

1. Christian Niccum şi Jayson Terdiman, SUA, timp 36,794

2. Matthew Mortensen şi Preston Griffall, SUA, +0,002

3. Daniel Rothamel şi Toni Förtsch, Germania, +0,030

România a concurat cu Nicolae Şovăială şi Alexandru Teodorescu, coborând în 38,014, pentru ultima poziţie din clasament.

Ziua de concurs s-a încheiat cu proba de ştafetă f+m+dm, din care România a ieşit pe locul 9 din 11, cu formula: Raluca Strămăturaru (40,741), urmată de Valentin Creţu (1:23,357) şi de perechea Nicolae Şovăială+Alexandru Teodorescu (2:06,900). Primele trei locuri le-au ocupat echipaje din Germania (2:03,791), Canada (+0,411) şi Austria (+0,895).