Primăvara surâde sub Feleac ”șepcilor roșii”Dan Horia Tautan / Mediafax Foto
24 Mar 2014

Primăvara surâde sub Feleac ”șepcilor roșii”

8.000 de iubitori ai fotbalului și fani ai celor două echipe clujene s-au îndreptat spre terenul din Gruia pentru a vedea ”derbyul de sub Feleac”, un meci cu multe orgolii, dar și cu implicații importante pentru ambele echipe.

Partida începe abrupt, cu ocazii la ambele părți, semnate de Negruț și respectiv Boutadjine. Nici golurile nu întârzie să apară, primul fiind înscris de oaspeți în minutul 15 prin Lemnaru cu un șut din careu la colțul lung după o pătrundere la o pasă în adâncime trimisă de Boutadjine. La două minute distanță Negruț întoarce un adversar pe partea dreaptă, în apropierea careului celor de la ”U” Cluj și centrează perfect pentru Ogbu, care reia cu capul din 6 metri, imparabil pentru Veselovsky. De la 1-1 meciul devine și mai antrenant, cu numeroase faze de poartă. Rui Pedro și Ogbu pentru CFR , Tîrnăcop și Lungu pentru ”U” Cluj bifează ocaziile de până la fluierul pauzei.

La reluare echilibrul se păstrează până în minutul 63, când ”șepcile roșii” trec în avantaj după un gol marcat de Raul Ciupe din lovitură liberă de pe partea stângă a direcției de atac. Mingea trimisă de Ciupe trece printr-o pădure de picioare ale… clujenilor și îl surprinde pe Felgueiras, al cărui plonjon nu rezolvă nimic. CFR se aruncă în atac în speranța egalării, dar ghinionul are șapcă vișinie în seara aceasta. CFR-ul are o bară prin Ogbu la o lovitură de cap ce lovește stâlpul din stânga al porții lui Veselovsky, fiind cea mai importantă ocazie a reprizei pentru băieții lui Miriuță. Dominarea continuă până pe final, dar ”șepcile roșii” rezistă și reușesc prima victorie împotriva CFR-ului în Liga 1 după 42 de ani!

CFR Cluj – ”U” Cluj 1-2 (1-1) după un meci peste media campionatului și CFR rămâne fără victorie în 2014, ocupând locul 10. Oaspeții trec pe 14 cu 24 de puncte și numărul echipelor care se luptă pentru evitarea celor trei locuri la retrogradare (al patrulea loc este ”acontat” de Corona Brașov) este acum 6.

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Felgueiras - Maftei, Cadu, Rada, Camora - Monroy - Maah (min. 46 Fl. Costea), Rui Pedro, Gabionetta (min. 68 Tade), Negruţ (min. 75 Chanturia) - Ogbu

Alte rezerve: Mincă, Oliveira Thiago, Djokovic, Ammari

U Cluj (antrenor Mihai Teja): Veselovsky - Ciupe, Abrudan, Ninu, Târnăcop - Bucşă, Lungu (min. 87 Takacs) - Boutadjine, Calcan (min. 64 Kovacs), Gercaliu – Lemnaru (min. 75 Machado)

Alte rezerve: Niculescu, Szilagyi, Martac, Max Nicu