Liga 2: Corvinul învinge liderulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Apr 2024

Liga 2: Corvinul învinge liderul

Runda intermediară a play-off-ului Ligii 2 a programat astăzi două partide. La Miercurea Ciuc, FK Csikszereda a primit vizita celor de la CS Mioveni într-un meci în care oaspeții argeșeni au înscris ambele goluri, dar s-a încheiat remiză.

Golgheterul Blănaru a deschis scorul cu un autogol în minutul 45+2: în încercarea de a degaja un balon centrat din lovitură liberă de Nagy, atacantul a lovit greșit balonul din fața careului mic și l-a învins pe Croitoru. Argeșenii au reușit să obțină egalarea în minutul 79 când Costea a centrat de pe partea dreaptă și Alexandru Stan a reluat imparabil din 6 metri, aducând un punct important oaspeților.

În cealaltă partidă a zilei, Corvinul Hunedoara a primit vizita liderului Unirea Slobozia, în fața căruia a reușit să se impună la limită. După ce în sezonul regulat s-a impus cu 3-1, Unirea a avut o evoluție mai slabă astăzi și nu au putut recupera handicapul golului primit în minutul 14. Manolache a reluat cu capul din fața careului mic după un corner la care fundașii gazdelor au sărit sub balon și a adus trei puncte pentru Corvinul, care face 42 de puncte și se propie de CS Comunal Șelimbăr. Unirea Slobozia se menține pe prima poziție cu 46 de puncte.