Judo
Natea, nu mai mult de locul 5Aleksandar Djorovic / Mediafax Foto
23 Mar 2014

Natea, nu mai mult de locul 5

Singurul nostru reprezentant din cadrul Grand Prix-ul de judo de la Tbilisi desfăşurat în perioada 21-23 martie, Daniel Natea, categoria +100 de kilograme, nu a reuşit să urce pe podium în cadrul categoriei sale, fiind învins în lupta pentru medalia de bronz de reprezentantul gazdelor Levani Matiashvili.

Intrat în concurs în ultima zi de întreceri, duminică 23 martie, Natea l-a învins în primul tur pe rusul Anton Krivobokov, prin waza ari, în recalificări l-a întrecut pe azerul Vahtangji Bitiev prin ippon, dar în meciul ce i-ar fi asigurat o medalie s-a recunoscut învins după ce a primit 3 avertismente în cele 5 minute de luptă.

Categoria la care a concurat sportivul nostru a fost câştigată de numărul 4 mondial, reprezentantul gazdelor Adam Okruashvili, care l-a învins prin ippon pe rusul Anton Krivobokov.