powered by Team Sales
Victorii pentru românii din Top 14, înainte de Anul NouAFP / Mediafax Foto
30 Dec 2014

Victorii pentru românii din Top 14, înainte de Anul Nou

Ultima etapă a elitei franceze de rugby, Top 14, programată în anul calendaristic 2014, a fost una foarte fructuoasă pentru jucătorii români, ale caror echipe implicate în competiție au obținut victorii pe linie.

Vicecampioana Castres si-a amintit de vremurile bune si a invins pe teren propriu cu 27-9 formatia din Montpellier. Mihăiță Lazăr a fost integralist pe postul de pilier stanga, iar omul meciului a fost centrul Combezou, cu doua eseuri.

Oyonnax, fara Vali Ursache, a trecut de Bayonne cu 12-9, intr-un meci fara incercari, in care, la pauza, tabela a indicat egalitate la noua.

Cel mai dramatic meci a avut loc la Lyon, unde gazdele au invins pe Clermont, una din cele mai puternice formatii din campionat. Oaspetii au avut 10-3 la pauza, si-au extins apoi avantajul la 13-3, dar la ultima faza lyonezii au semnat eseul decisiv, prin Lynn. Cum Porical a transformat, a stabilit si rezultatul final la 16-13, pentru oaspeti Yato fiind autorul unui eseu. Horațiu Pungea a jucat in repriza a doua, la Lyon, ca pilier dreapta.

Toulouse a dispus de Racing Metro cu 15-9, tot asa, fara eseuri, iar Dambielle a marcat un dropgol pentru oaspeti.

Bordeaux a facut scor cu Brive, 46-10, Madaule, Talebula, Taofifenua, Lesgurgues, Connor, Lacroix si un eseu de penalitate compunând tabela. Incercarea de onoare pentru invinsi a fost reusita de Rakanicevu.

La Rochelle a castigat puncte pretioase dupa succesul 19-15 cu Grenoble. Eaton a marcat singurul eseu al meciului, iar in derbyul rundei dedicate anului nou, Stade Francais a facut spectacol pe arena cu buturile roz, invingand campioana en-titre Toulon, cu 30-6. Parisse, Sinzelle si Zhvania au marcat pentru trei eseuri, in timp ce oaspetii s-au consolat cu superbul dropgol al argentinianului Sanchez.

Cu aceasta ocazie am asistat si la schimbarea liderului, pe primul loc instalandu-se la finele anului Stade Francais.

In aceasta etapa s-au acordat doua bonusuri ofensive (Bordeaux si Stade Francaise) si trei bonusuri defensive (Grenoble, Bayonne si Clermont).

sursa: frr.ro