Stranieri
powered by Team Sales
Surpriză de proporții în campionatul belgianDursun Aydemir / Anadolu Agency/ ABACA/ SPORT PICTURES
25 Sep 2016

Surpriză de proporții în campionatul belgian

Nicolae Stanciu și Alex Chipciu au fost nefericiții protagoniști ai unei surprize de proporții în campionatul belgian, în cadrul etapei a opta. Anderlecht Bruxelles a pierdut cu 2-1 pe teren propriu în fața celor de la Westerlo, ultima clasată care avea un singur punct până la acest meci.

După o primă repriză egală, oaspeții au deschis scorul la lovitura de cap a fostului fundaș de la Anderlecht, Heylen, care, cu mult bun simț, nu s-a bucurat după această reușită.

Hanni, căpitanul gazdelor, a reușit egalarea în minutul 83, însă după numai două minute Rommens a șutat, mingea a fost respinsă de portarul Roef în transversală, după care a luat un efect ciudat și a căzut dincolo de linia porții. Arbitrii au validat golul, decizia fiind una corectă.

Acesta a fost și rezultatul final, Anderlecht ratând uluitor egalarea. Stanciu și Chipciu au fost integraliști, dar au jucat șters, în nota echipei.

Anderlecht rămâne pe poziția secundă, cu 15 puncte, la patru lungimi de liderul surprinzător, Zulte Waregem.