Superliga: Specialitatea casei cu Oțelul și PetrolulSorin Pana / SportPictures.eu
27 Ian 2024

Superliga: Specialitatea casei cu Oțelul și Petrolul

Oțelul remizează fără gol la Galați cu Petrolul Ploiești și ambele formații conduc braț la braț ierarhia meciurilor încheiate la egalitate în această ediție de campionat, câte 13 de fiecare.

Elevii lui Dorinel Munteanu și-au dorit cu ardoare victoria și au ratat mult în primele 45 de minute, Bodișteanu deschizând seria în minutul 2 cu un șut de la limita careului ce a trecut razant cu stâlpul din stânga lui Zima. Rusevic (min. 7) reușește să cadreze un șut cu latul din centrul careului, dar pe direcția portarului „găzarilor”, care a reținut fără probleme, apoi Maciel (min. 21) lovește încheietura barelor și pe continuarea fazei Miguel Silva reia de la 16 metri și îl obligă pe Zima să respingă în corner din plonjon. În minutul 35 Papp își salvează echipa deviind în corner o minge centrată din lovitură liberă de Maciel și reluată cu capul de Cisotti, iar ultima ocazie a reprizei a venit în primul minut de prelungiri când acțiunea lui Bodișteanu s-a încheiat cu un șut fără intensitate, trimis pe centrul porții din colțul careului de 16 metri și reținut de Zima.

După reluare, Oțelul are un gol anulat în minutul 52, reușita lui Rusevic din pasa lui Cisotti fiind anulată pentru poziția de ofsaid a atacantului gălățenilor. Musi (min. 54) trimite un șut anemic la colțul scurt și Stoian reține fără probleme, apoi la cealaltă poartă Lovric (min. 56) reia cu capul pe mijlocul porții din centrarea lui Maciel. Jocul își pierde din tempo, iar spre final, în minutul 88, arbitrul Szabolcs Kovacs se păcălește la o fază în care Radu intervine asupra lui Bodișteanu în careul „găzarilor” și lasă jocul să continue, însă nici asistenții VAR nu au intervenit, iar în al doilea minut de prelungiri, după un corner, Huja reia cu capul și Stoian respinge în transversală salvându-și echipa de la înfrângere.

Se încheie 0-0, Oțelul face 28 de puncte și trece pe locul 10, iar Petrolul face 31 de puncte și se menține pe locul 8.

Oțelul Galați - Petrolul Ploiești 0-0 (0-0)

Oțelul Galați (antrenor Dorinel Munteanu): Stoian - Zhelev, J. Cisse, Lovric, Miguel Silva – Lameira (min. 65 Al. Pop), Zivulic – Maciel (min. 90 Fatai), Cisotti, Bodişteanu – Rusevic (min. 81 G. Cârjan)

Petrolul Ploiești (antrenor Florin Pîrvu): Zima - Papp, Meijers, Huja, Ţicu - Seto, I. Diomande (min. 46 Işfan), Dumitriu (min. 66 Irobiso) – Al. Musi (min. 66 D. Radu), Grozav (min. 85 Jefferson), Jair