powered by Team Sales
Stranieri: Evoluții bune pentru Chiricheș și StanciuAlexandru Hojda / Mediafax Foto
27 Oct 2016

Stranieri: Evoluții bune pentru Chiricheș și Stanciu

Napoli s-a impus pe teren propriu în meciul cu Empoli, scor 2-0, în runda intermediară a campionatului italian de fotbal. Vlad Chiricheș a jucat tot meciul, iar în minutul 81 a reușit să înscrie golul al doilea la un corner, după ce Hamsik a prelungit cu capul spre colțul lung. Chiricheș s-a găsit singur, lângă bară, îndeplinind o simplă formalitate.

În aceeași etapă, Radu Ștefan a fost titular la Lazio în victoria cu Cagliari, 4-1, iar Ciprian Tătărușanu a apărat la Fiorentina în remiza cu ultima clasată Crotone, 1-1. Mecul a fost întrerupt în minutul 24 din cauza ploii, dar s-a reluat după aproximativ jumătate de oră.

Napoli este pe locul al treilea în clasament, cu 20 de puncte, Lazio Roma ocupă locul 5 cu 18 puncte, iar Fiorentina este pe 11, cu 13 puncte, dar un meci mai puțin disputat.

Și campionatul belgian a programat o etapă intermediară, Anderlecht Bruxelles jucând pe teren propriu contra lui Mechelen. Deși gazdele au fost nevoite să improvizeze, din cauza numeroaselor accidentări, până la urmă au reușit să câștige cu 2-0 (1-0).

Atacantul polonez Teodorczyk a marcat norocos  în minutul 31, deschizând scorul. În minutul 45, o lansare excelentă a lui Nicolae Stanciu pentru Capel l-a forțat pe Bjelica să faulteze și să primească al doilea galben. În superioritate, Anderlecht și-a impus punctul de vedere, iar în minutul 81 Stanciu a fost faultat la marginea careului. El a căzut din inerție, fără dorința de a obține penalti, în suprafața de pedeapsă, iar arbitrul a indicat punctul cu var. Tielemans a transformat și a stabilit scorul final al meciului.

Alexandru Chipciu, accidentat, nu a fost disponibil.

Anderlecht este pe locul secund în Belgia, cu 24 de puncte, la două lungimi distanță de liderul Zulte Waregem.