Superliga: FC Voluntari vs. Universitatea Cluj (live)
    Superliga: FCU 1948 Craiova vs. FC Hermannstadt (live)
    Superliga: Politehnica Iași vs. Petrolul / Otelul Galați vs. FC Botoșani (live)
Hochei
Spania a obținut prima victorie la GalațiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
07 Apr 2017

Spania a obținut prima victorie la Galați

Echipa națională de hochei pe gheață a Spaniei a obținut prima victorie la Campionatul Mondial, grupa valorică IIA, care se dispută pe parcursul acestei săptămâni la Galați.

Ibericii au trecut în prelungiri de Serbia, cu 5-4, după ce în prima perioadă au avut un avantaj consistent de 3-0. Serbia a demonstrat încă odată că este o echipă capricioasă, care, la interval foarte scurt, poate să facă meciuri foarte bune, alternate cu meciuri mai puțin reușite.

Hocheiștii sârbi au reușit însă să revină și să egaleze. În prelungiri, din cauza unei eliminări la sârbi, s-a început cu 4 contra 3, după care, la expirarea timpului, ibericii au scos un om de pe gheață. Norocos, pe finalul timpului suplimentar, Spania a reușit să câștige cu scorul de 5-4 și luptă pentru evitarea retrogradării.

Acestea au fost primele puncte obținute de Spania la competiția gălățeană, în timp ce Serbia este deja la al doilea meci cu prelungiri și a acumulat 5 puncte. Deocamdată nu am avut șuturi de departajare la Campionatul Mondial.

Programul zilei de astăzi include jocurile Belgia – Islanda, de la 16.30, respectiv România – Australia, de la 20.00. Meciurile se dispută la Patinoarul ”Dunărea” din Galați și sunt transmise în direct și în exclusivitate pe TVR HD.