Alte sporturi
Pentatlon modern: Carmen Dumitrescu, locul 29 la Europenele de junioriRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Iun 2016

Pentatlon modern: Carmen Dumitrescu, locul 29 la Europenele de juniori

La Drzonkow, în Polonia, au continuat întrecerile contând pentru Campionatele Europene de pentatlon modern pentru juniori, cu finala probei individuale feminine. Reprezentanta noastră, Carmen Dumitrescu, a ocupat un onorant loc 29, după un ultim act foarte disputat, în care valoarea competitoarelor a fost certă. La scrimă, Carmen a câștigat 11 tușe, ceea ce a plasat-o pe poziția 33, cu un total de 166 de puncte.

Pentatlonista noastră a ocupat locul 31 la proba de înot, 200 metri liber, cu timpul de 2:31:86, performanță care i-a adăugat 245 de puncte la scorul total. La călărie, bănățeanca a obținut un rezultat excelent, locul 9, echivalent a 293 de puncte în tabela totală. După cumulare, Carmen Dumitrescu a plecat cu un ecart de 224 de secunde în proba combinată de alergare și tir, pe care a terminat-o cu timpul de 14:32:06, pe locul 34, cu 428 de puncte adăugate în cont.

Ierarhia finală a găsit-o pe Carmen Dumitrescu pe locul 29, cu un total de 1132 de puncte.

Carmen Dumitrescu va face echipă cu Marian Ivana, la proba de ștafetă mixtă, programată în data de 12 iunie.