powered by Artimex
Marius Berbecar la un pas de podiumBogdan Maran / Mediafax Foto
25 Mai 2014

Marius Berbecar la un pas de podium

Duminică, 25 mai, s-a încheiat cea de a 31-a ediţie a Campionatelor Europene de Gimnastică masculină, desfăşurată la Sofia în complexul Armeec Sport Arena. Ultima zi de concurs a fost rezervată finalelor pe aparate, ţara noastră având doi reprezentanţi între cei mai buni 8 gimnaşti ai probei de paralele.

Cu execuţii oscilante, Marius Berbecar a fost cel mai aproape de o medalie, ocupând în final locul 4, loc stabilit după evoluţia ultimului concurent, olandezul Epke Zonderland, cel ce i-a "suflat" sportivului nostru locul pe podium.

Celălalt concurent român, Andrei Muntean, a terminat pe poziţia a 6-a, proba fiind câştigată de sportivul Oleg Verniaiev din Ucraina.

Clasamentul finalei la paralele arată astfel:

1. Oleg Verniaiev (Ucraina) 15.966 (6.8 / 9.166)

2. David Belyavski (Rusia) 15.556 (6.6 / 8.956)

3. Epke Zonderland (Olanda) 15.533 (6.5 / 9.033)

4. Marius Berbecar 14.966 (6.500 / 8.466)

5. Nikolai Kuksenkov (Rusia) 14.200 (5.8 / 8.400)

6.Andrei Muntean 14.166 (6.2 / 7.966)

7. Mitja Petkovsek (Slovenia) 12.566 (4.600 / 7.966)

8. Aliaksandr Tsarevich (Belarus) 12.10 (4.8 / 7.300).

Această ediţie a Europenelor a fost dominată de sportivii ruşi, câştigători a medaliei de aur pe echipe şi a încă 3 medalii de aur în finalele pe aparate, la sol, sărituri şi inele.