Hochei
Liga Mol: Ciucanii salvează week-end-ulAttila Szabo / Mediafax Foto
18 Oct 2015

Liga Mol: Ciucanii salvează week-end-ul

HSC Miercurea Ciuc și Corona Brașov au disputat pe teren propriu câte două partide în cadrul sezonului regulat al competiției regionale Liga Mol.

Vineri ambele meciuri s-au încheiat cu rezultate defavorabile pentru echipele românești. La Miercurea Ciuc gazdele au cedat în prelungiri în fața celor de la Ferencváros TC, scorul fiind 1-2 (0-0, 1-1, 0-0, 0-1) după ce au deschis scorul la jumătatea partidei prin Huba Bors, în timp ce la Brașov Corona a fost surclasată cu 2-5 (1-1, 1-4, 0-0) de Ujpesti TE după o a doua repriză catastrofală în care au primit 4 goluri în interval de 7 minute.

Sâmbătă, în al doilea joc, brașovenii au pornit slab contra celor de la Ferencváros TC, încasând 4 goluri în primele 15 minute, după care oaspeții s-au mulțumit să apere avantajul obținut, scorul final fiind 3-6 (1-4, 1-1, 1-1).

Singura victorie a week-end-ului a fost obținută de ciucani, 4-1 (0-1, 1-0, 3-0) cu Ujpesti TE, după ce au excelat în ultimele două treimi ale meciului. După aceste rezultate, brașovenii continuă să ocupe ultima poziție a clasamentului, în timp ce ciucanii au depășit DAB-Docler și au trecut pe antepenultima poziție a ierarhiei, care arată astfel: