Liga 1: Victorie și salvare matematicăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Mai 2017

Liga 1: Victorie și salvare matematică

FC Voluntari a obținut astăzi cele trei puncte ce îi asigură matematic rămânerea în Liga 1, partida contra celor de la FC Botoșani disputată pe teren propriu consemnând un nou rezultat pozitiv și îndeplinirea obiectivului declarat al tehnicianului Claudiu Niculescu.

Ilfovenii au intrat în teren deciși să rezolve rapid necunoscuta câștigătoarei și au șarjat din start poarta oaspeților. Intervenția lui Miron asupra lui Ivanovici îl determină pe arbitrul Florin Chivulete să indice fără tăgadă punctul cu var cu toate că aceasta s-a petrecut la limita careului botoșenenilor. Penalty-ul este transformat cu siguranță de Cernat și astfel din minutul 10 FC Voluntari conducea pe tabelă. O lovitură liberă a lui Vașvari de la 20 de metri trece peste transversala porții lui Balauru, apoi o minge furată de Bălan lui Miron la 30 de metri de poarta oaspeților este adusă în careu de vârful ilfovenilor care alege să-i paseze lui Cernat, dar acesta încearcă să înțepe mingea și să o trimită pe lângă Cobrea permițându-i lui Tincu să degajeze. Era minutul 22, iar până la pauză nu mai notăm decât o lovitură de cap a lui Tincu din minutul 38 ce trece mult pe lângă poarta gazdelor.

Ritmul jocului din repriza a doua este rupt de acțiunea frumoasă a lui Bălan încheiată cu un șut de la marginea careului ce lovește bara din dreapta portarului Cobrea și de încercarea de respingere a lui Maftei din minutul 85 ce se putea transforma în autogol, fundașul gazdelor deviind cu capul lovitura liberă executată de Moruțan.

S-a încheiat FC Voluntari – FC Botoșani 1-0 (1-0), rezultat în urma căruia ilfovenii acumulează 33 de puncte cu 10 mai mult decât echipa clasată pe locul de baraj cu trei etape înainte de finalul campionatului.

FC Voluntari (antrenor Claudiu Niculescu): Balauru – Maftei, Spahija, Cazan, Acsinte – Novac, Marinescu (min. 89 Curelea) – G. Deac (min. 57 Căpăţână), Cernat (min. 46 Tăbăcăriu), Ivanovici – Bălan

FC Botoșani (antrenor Leo Grozavu): Cobrea – Miron, Cucu (min. 78 L. Buş), Tincu – Unguruşan, Vaşvari, Bordeianu, Popovici – Roman (min. 71 Moruţan), Kuku (min. 58 Herghelegiu), Golofca