Liga 1: Trei puncte în ploaieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Sep 2016

Liga 1: Trei puncte în ploaie

Pe sinteticul de la Chiajna, FC Botoșani a recuperat punctele pierdute etapa trecută pe teren propriu cu Viitorul și revine pe podium depășind-o pe Dinamo la golaveraj.

Într-o primă repriză mai degrabă anostă, sub ploaia cernită rar, am notat două ocazii la o singură fază de poartă importantă, cea din minutul 7 în care inițial Marian Constantinescu a fost blocat de Iliev, apoi în urma cornerului rezultat portarul oaspeților a reținut șutul lui Raul Costin. A urmat un meci apatic, revigorat de insistența oaspeților din repriza secundă, conștienți că nu pot rata o șansă bună de a pleca cu trei puncte după dușul în aer liber de la Chiajna. Golofca deschide scorul în minutul 62 după mingea respinsă în față de Bălgrădean la șutul lui Istvan Fulop, apoi în minutul 75 Vașvari a dublat avantajul pe tabelă după un gest tehnic rafinat, preluare cu dreptul și șut cu același picior ce a trimis balonul lângă bara de la colțul lung.

S-a încheiat Concordia – FC Botoșani 0-2 (0-0), rezultat ce îi menține pe ilfoveni pe locul 10 cu 8 puncte.

Concordia (antrenor Emil Săndoi): Bălgrădean - Bărboianu, Koenders (min. 70 Albu), Tincu, Bucurică - Grădinaru, Raul Costin, Roşu (min. 59 Cristescu), Serediuc (min. 74 Padovani) - Pena, Constantinescu

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Iliev - Patache, Burcă, Plămadă, Muşat – Barbosa (min. 90+2 Hergeligiu), Vaşvari, Bordeianu - L. Fulop (min. 86 Greu), I. Fulop (min. 78 Elek), Golofca