Liga 1: Ruleta din GhenceaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Mar 2015

Liga 1: Ruleta din Ghencea

Steaua a trăit periculos încă o dată și, spre deosebire de meciurile cu Rapid, CSU Craiova și Petrolul, a ieșit culoarea pe care a jucat. Partida cu CFR Cluj nu a avut desfășurarea pe care o estimau suporterii echipei roș-albastre ținând cont de înfrângerea drastică suferită de oaspeții din această seară etapa trecută în Gruia.

După un prim șut al lui Tănase în secunda 10 a jocului, Steaua a pierdut balonul în zone periculoase în două rânduri. În minutul 5 Guilherme îndepărtează în ultimul moment pericolul din careu cu o deposedare curajoasă la Tade, care recuperase o minge pierdută de Stanciu, apoi două minute mai târziu Jazvic este lansat perfect și rămâne singur cu Arlauskis, dar trage pe lângă bara din dreapta a porții steliste. Muniru dă din nou emoții puținilor spectatori din tribunele din Ghencea în minutul 29, reluând cu capul peste poartă un corner executat de pe partea dreaptă a direcției de atac a ceferiștilor. O altă lovitură de colț provoacă panică în defensiva stelistă după ce Arlauskis iese pe sub minge și Carp, mai mult involuntar, lovește balonul, care trece pe lângă poartă.

Crisparea din jocul Stelei se vede, la fel ca și lipsa de idei, iar elevii lui Trică zburdă în defensivă îndată ce surprind pe contre pied mijlocul echipei gazdă. Deac, Păun și Jazvic se apropie de poarta lui Arlauskis în repriza secundă, dar Costel Gâlcă, la aniversare, este inspirat și schimbă vârful introducându-l pe Țucudean. După o fază în care Tănase ajunge în careu și trimite o centrare către nimeni, decarul stelist se dovedește decisiv în minutul 78 când a prelungit pe spate o centrare din corner a lui Chipciu, iar balonul ajunge pe fruntea lui Țucudean care îl trimite în plasă cu toată opoziția lui Mincă și a lui Camora. CFR se aruncă în atac în speranța egalării și Arlauskis salvează în minutul 85 două puncte pentru Steaua la șutul noului intrat Tiago Lopes. De partea cealaltă, Mincă scoate cu un reflex de zile mari șutul lui Iancu, intervenția fiind cu atât mai dificilă cu cât balonul a fost deviat de un fundaș clujean. Ultima șansă de gol a fost de partea oaspeților, dar șutul din cădere al lui Negruț este fix pe direcția lui Arlauskis.

Se încheie Steaua – CFR Cluj 1-0 (0-0), campionii restabilind distanța de opt lungimi față de echipele clasate pe locurile 2 și 3.

Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Arlauskis - Papp, Tamaș, Varela, Guilherme - Bourceanu, Neagu (min. 46 Breeveld) - Chipciu, N. Stanciu (min. 46 Iancu), Tănase – Rusescu (min. 60 Țucudean)

CFR Cluj (antrenor Eugen Trică): Mincă - Jakolis, Larie, Carp, Malico - Muniru – Chanturia (min. 78 Tiago Lopes), Deac, Jazvic - Tade, Păun