Liga 1: Remiză tristăMihaela Bobar / SportPictures.eu
26 Feb 2017

Liga 1: Remiză tristă

Gaz Metan și Steaua au remizat la Mediaș după un joc fără veleități spectaculare deosebite. Gazdele erau forțate să ia toate punctele pentru a-și asigura locul în play-off și pentru a nu juca în ultima etapă la Craiova sub presiunea rezultatului, în timp ce Steaua avea ocazia, în cazul victoriei, să termine sezonul regulat pe primul loc în situația în care CFR învingea Viitorul, iar ei învingeau ASA pe teren propriu.

Existau, așadar, premizele unei încleștări sportive de calitate, iar startul partidei lăsa să se întrevadă că așa va fi. Oaspeții cer penalty în minutul 6 la pătrunderea lui De Amorim talonat de Crețu, dar arbitrul George Găman consideră că fundașul Gazului nu l-a incomodat pe stelist, apoi la două minute distanță șutul lui Alex Munteanu din interiorul careului advers este blocat in extremis de Niță la o fază în care defensiva Stelei a fost ușor depășită după o reluare aproximativă a lui Sikorski. După debutul alert jocul se atenuează și se intră într-o perioadă în care fazele de poartă lipsesc. Cu toate acestea, deschiderea de scor aparține roș-albaștrilor, care oferă în minutul 30 o lecție de pragmatism: gazdele ratează o ocazie bună după ce Pintilii a pierdut balonul la 30 de metri de poarta lui Niță, portarul Stelei declanșează o acțiune de atac în care Gnohere este deschis în partea stângă de Alibec, iar ”Bizonul” recentrează pentru șeptar, șutul acestuia în cros intrând în plasă lângă bara de la colțul lung. 0-1 dintr-o singură ocazie, scorul păstrându-se până la sfârșitul primei reprize.

La reluare Reghecampf alege să facă două mutări în echipă după primele 7 minute aruncându-i pe teren pe Florin Tănase și Boldrin, însă plusul în joc nu a apucat să fie constatat deoarece medieșenii reușesc egalarea în minutul 54 după o fază fixă. În urma unui corner de pe partea stângă a direcției de atac, Trtovac îi fură o minge lui Momcilovic și i-o trimite lui Sikorski, care finalizează de la limita careului mic. Steliștii cer fault la intervenția lui Trtovac la Momcilovic, dar ”centralul” Găman indică centrul terenului. Urmează o perioadă a jocului în care Muniru face cadouri peste cadouri adversarilor, dar Sikorski nu profită, în timp la cealaltă poartă roș-albaștrii cer din nou penalty la atacul din spate al lui Trtovac asupra lui Alibec. Steaua încearcă să construiască, demersurile se poticnesc în lipsa minții limpezi de la mijlocul terenului, iar Gaz Metan este aproape de a da lovitura în primul minut de prelungiri prin același Sikorski, dar inspirația lui Niță a păstrat tabela nemodificată.

Scor final Gaz Metan – Steaua 1-1 (0-1), rezultat ce nu folosește prea mult niciuneia dintre combatante.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Cristian Pustai): Greab - Creţu, Trtovac, Zaharia (min. 60 Tahar), Rugasevic - Cristea, Bic - Munteanu, Eric (min. 85 Lupu), Buziuc (min. 70 C. Petre) - Sikorski

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Enache, Bălaşa, Tamaş, Momcilovic - Muniru (min. 70 Moke), Pintilii - Jakolis, Alibec, De Amorim (min. 53 Fl. Tănase) - Gnohere (min. 51 Boldrin)