Liga 1: Pandurii Tg. Jiu - U Cluj 0-1Mircea Rosca / Mediafax Foto
20 Apr 2015

Liga 1: Pandurii Tg. Jiu - U Cluj 0-1

Universitatea Cluj a obținut un rezultat important în lupta pentru evitarea retrogradării, câștigând cu 1-0 în deplasare în fața echipei Pandurii Tg. Jiu, luni, în penultimul meci din etapa a 27-a a Ligii 1 de fotbal.

Clujenii au câștigat grație golului înscris de Nuno Viveiros în minutul 70. Pandurii a ratat un penalty, portarul oaspeților, Veselovsky, apărând execuția lui Mihai Roman, în minutul 54.

U Cluj are acum 29 de puncte și a urcat pe locul 12 în clasament, primul deasupra zonei retrogradării. Pandurii, cu 32 de puncte, se menține pe locul 10, însă ar putea fi depășită de Concordia Chiajna, care întâlnește Rapidul în epilogul etapei.

Pandurii Târgu Jiu: Gliwa - Unguruşan, Cordoş, Vasiljevici, Momcilovici - Anton, Pintilii (Elton '39) - Răduţ, Nistor, Nicoară (Buleică '78) - Roman (Eric '61). Antrenor: Eduard Iordănescu.

Universitatea Cluj: Veselevosky - Ciupe, Neag, Skvorc, Bambara - R. Costin, Cr. Munteanu - Nuno Viveiros, Cristocea (Jovanovici '90+1), Morar (Van den Broek '84) - Lemnaru (Calcan '59). Antrenor: Adrian Falub.

sursa: agerpres.ro