Liga 1: Oțelul continuă agoniaSorin Pană / SportPictures.eu
07 Mar 2015

Liga 1: Oțelul continuă agonia

La Galați publicul care a mirosit aerul Ligii Campionilor trăiește acum o dramă, Oțelul chinuindu-se în căutarea unei căi de scăpare din mlaștina clasamentului. Vizita lui FC Brașov a trezit speranța în rândul fanilor gălățeni că vor asista la o primă victorie a favoriților lor pe tern propriu după mai bine de jumătate de an, însă rezultatul final al partidei le-a stricat încă o seară de week-end.

A fost meciul de debut al lui Florin Marin la cârma echipei de la malul Dunării, iar tribuna a sperat că schimbarea va fi de bun augur pentru favoriți, mai ales după ce Iorga a deschis scorul la prima fază de atac, în minutul 8. Speranțele s-au năruit în minutul 66, când Aganovic a trimis un șut de la 25 de metri care a prins pământul în fața lui Hotoboc, portarul gazdelor fiind nevoit să respingă până în picioarele lui Marian Constantinescu și căpitanul brașovenilor a înscris cel de-al zecelea său gol în acest campionat. Hotoboc i-a salvat pe gălățeni de la dezastru în minutul 75, când a respins incredibil șutul lui Ganea.

După 90 de minute, Oțelul - FC Brașov 1-1 (1-0), un punct de aur pentru brașoveni în lupta pentru evitarea retrogradării.

Oţelul (antrenor Florin Marin): Hotoboc - Solomou, Miron, Cucu, Dan Popescu - Altama, Tavares - Iorga (min. 89 Tătar), Cernat, Hamroun (min. 77 Brigido) - Tudorie (min. 69 Yulu-Matondo)

FC Braşov (antrenor Vjekoslav Lokica): Iacob - Matei, Novakovic, Artjunin (min. 53 Moraru), Novak - Leko, Zlomislic (min. 86 L. Goian) - Cr. Ganea, Aganovic, Constantinescu - L. Ganea (min. 52 C. Ţîră)