Liga 1: Fără goluri, dar multe ocazii la Sf. GheorgheRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Dec 2021

Liga 1: Fără goluri, dar multe ocazii la Sf. Gheorghe

Sepsi OSK și FCSB au remizat fără gol la Sf. Gheorghe după un joc în care Târnovanu a făcut minuni în poarta oaspeților.

Obligat să găsească soluții pentru jucătorul U21 după accidentarea lui Ianis Stoica și indisponibilitatea lui Octavian Popescu, suspendat, Toni Petrea a apelat la tânărul goalkeeper, alegerea sa fiind salutară pentru salvarea unui punct. Meciul a fost unul animat, cu angajament fizic de ambele părți și cu mai multe realizări de partea covăsnenilor, care au avut prima ocazie în minutul 2 la șutul lui Aganovic din lovitură liberă de la 30 de metri. Miron a trimis cu capul exact pe direcția lui Niczuly după un corner executat în minutul 12, apoi în minutul 29 Târnovanu își începe seria intervențiilor senzaționale cu una în fața lui Achahbar, respingând cu șoldul balonul șutat din colțul careului mic de echipierul lui Sepsi OSK. Portarul lui FCSB reține șutul lui Păun (min. 39), iese și reține în picioarele lui Ștefănescu (min. 41) și respinge cu prețul unei accidentări din picioarele lui Eder Gonzales (min. 42).

Cu Keșeru și Oaidă aruncați în teren în partea a doua a jocului, FCSB nu înregistrează progrese la capitolul ofensiv și tot gazdele sunt cele mai prezente în avanposturi. Achahbar trimite un șut la colțul scurt reținut de Târnovanu în minutul 52, apoi portarul oaspeților l-a blocat magistral pe Eder Gonzales în colțul careului mic în minutul 64, apoi în minutul 68 Oaidă semnează cea mai mare ocazie a FCSB cu o deviere din colțul careului mic în urma unei lovituri de colț ce a trimis în transversală. În minutul 72 Târnovanu reține cu siguranță o centrare în forță în careul mic, pentru ca în minutul 88 să aibă o paradă de senzație la un șut trimis la vinclu de Golofca, iar în minutul următor a respins de la firul ierbii balonul expediat de Achahbar.

S-a încheiat 0-0, rezultat ce o menține pe FCSB la 10 puncte în urma liderului CFR Cluj, 47 de puncte față de 57, iar Sepsi OSK pierde contactul cu zona play-off, având 6 puncte mai puțin față de echipa de pe locul 6, Rapid, 26 față de 32.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FCSB 0-0 (0-0)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Cristiano Bergodi): Niczuly - Aganovici (min. 86 Dumitrescu), Ninaj, Mitrea, Ispas - Bărbuţ (min. 78 Ashkovski), Eder Gonzales, N. Păun, Ştefănescu (min. 78 Golofca) - Damaşcan (min. 61 Luckassen), Achahbar

FCSB (antrenor Anton Petrea): Târnovanu - Creţu, Cristea, Miron, Radunovici - Olaru, Şut (min. 62 Ov. Popescu), Tănase - Cordea (min. 86 Budescu), Dumiter (min. 46 Keşeru), V. Gheorghe (min. 46 Oaidă)