Liga 1: Egal pe litoralRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Sep 2016

Liga 1: Egal pe litoral

La Ovidiu, echipa lui Gică Hagi a crezut în șansa ei și a reparat pe final de partidă greșeala ce o putea costa trei puncte. FC Viitorul a avut-o în față pe Dinamo, o echipă mulțumită să se apere după ce a deschis scorul în minutul 17, tactică ce s-a dovedit a fi perdantă în cele din urmă.

Golul a fost înscris de Valentin Lazăr, optarul alb-roșiilor a primit o pasă în careul lui Rîmniceanu și a profitat de marcajul larg al lui Brandan, șutul său din întoarcere fiind imparabil pentru portarul echipei gazdă. Egalarea putea surveni dintr-o fază fixă în minutul 26, Gabi Iancu lăsându-l pe Brănescu fără replică la lovitura liberă executată de la 25 de metri. Transversala nu a fost însă de acord și l-a privat pe decarul echipei gazdă de un gol spectaculos. Construcția Viitorului a suferit și nu le-a adus pe cele trei vârfuri de lance în situații clare de a marca, situație care s-a perpetuat și în mitanul secund, în care elevii lui Andone s-au retras și mai mult în defensivă.

Coman a avut o reluare periculoasă din voleu în minutul 54, ocazie pentru Brănescu să se remarce și să respingă în corner, apoi Stoica trece pe lângă minge după centrarea lui Benzar din minutul 67. Chițu ratează o ocazie imensă în minutul 81, lovitura sa de cap din 6 metri trecând pe lângă poartă, apoi pică golul egalării după o fază fixă: în urma unui corner bătut de Benzar, autorul unor centrări de calitate pe parcursul meciului, mingea ricoșează dintr-un mănunchi de jucători și ajunge la Nimely, care reia de la 4 metri direct în plasa porții dinamoviste. După un șut frumos al lui Rotariu, scos de la vinclu cu o paradă la fel de frumoasă de Rîmniceanu, partida se încheie cu scorul Viitorul – Dinamo 1-1 (0-1).

Alb-roșiii își păstrează pentru moment locul secund, iar Viitorul urcă pe 5 și îi egalează la puncte pe craioveni, aflați în fața unui meci complicat la Voluntari.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar, Ţîru, Boli, Brandan - R. Marin, Nedelcu (min. 81 D. Lopez), Purece (min. 64 Nimely) - Fl. Coman (min. 64 Al. Stoica), Chiţu, G. Iancu

Dinamo (antrenor Ioan Andone): Brănescu - Romera (min. 68 Palic), Nedelcearu, Maric, St. Filip - Hanca, Busuladzic, Nistor - P. Petre (min. 56 Rotariu), Nemec (min. 79 D. Popa), V. Lazăr