Liga 1: Cu șapca trasă pe ochiMircea Rosca / SportPictures.eu
08 Mar 2015

Liga 1: Cu șapca trasă pe ochi

Meciul nul de la Cluj dintre ”U” și Concordia Chiajna nu a adus prima victorie a ardelenilor sub bagheta lui Adrian Falub, în pofida numeroaselor acțiuni de poartă pe care le-au avut. Oaspeții se pot considera mulțumiți cu punctul obținut, ținând cont că au fost supuși unei presiuni constante pe parcursul celor 90 de minute, iar replica pe care au oferit-o gazdelor a fost moale, cu o singură ocazie notabilă, cea după șutul lui Florea din debutul reprizei secunde, șut care i-a dat ceva bătăi de cap lui Veselovsky.

Clujenii au bifat prima ocazie în minutul 5 când Mengolo trece printre Lovin și Lung, fundașii centrali ai Concordiei invitându-se reciproc să atace o minge aruncată spre careul lui Matache, iar atacantul echipei gazdă a trimis peste poartă din interiorul careului. Același Mengolo a fost eroul fazei din minutul 7, când Ceppelini l-a angajat în adâncime, iar camerunezul a trimis pe lângă poartă din careul lui Matache, cu care a avut un contact după ce a lovit mingea, iar gazdele au solicitat penalty. Arbitrul Istvan Kovacs nu a avut aceeași părere cu clujenii și a lăsat jocul să se reia cu aut de poartă. Lemnaru a încercat în minutul 28 să taxeze o ieșire hazardată a lui Matache, dar lobul său nu a găsit ținta, aceasta fiind ultima fază notabilă a primei reprize.

După un început de repriză secundă în care Concordia a dat semne în ofensivă, clujenii au revenit în avanposturi, dar fără succes pe tabelă. O ultimă ocazie o au în minutul 86, la lovitura liberă de la 17 metri executată de Ceppelini și respinsă din plonjon, în lateral de Matache.

S-a terminat ”U” Cluj – Concordia 0-0, un rezultat ce convine oaspeților, dar îi lasă dezamăgiți în continuare pe suporterii ”șepcilor roșii”.

”U” Cluj (antrenor Adrian Falub): Veselovsky - Ciupe, Skvorc, Neag, Bambara - R. Costin (min. 84 Calcan) - Nuno Viveiros (min. 66 Lungu), Kovacs (min. 46 Gravenberch), Ceppelini, Mengolo - Lemnaru

Concordia (antrenor Marius Șumudică): Matache - Vagner (min. 84 Dyulgerov), Lovin, D. Lung, Ricardo Alves, Bucurică - Boldrin, Bruno Madeira, Purece - Dina, D. Florea (min. 68 Serediuc)