Volei
Cupa României: Start în faza sferturilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Nov 2016

Cupa României: Start în faza sferturilor

Sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin au debutat cu victorii categorice, însă echipele învinse păstrează șansa calificării la setul de aur.

Începând din această fază, o echipă învinsă cu 3:0 poate obține o victorie de trei puncte în retur, chiar și cu 3:1, și să dispute un set de aur pentru a decide echipa calificată în faza următoare. În cazul disputei dintre Unirea Dej și ACS Volei Municipal Zalău, însă, lucrurile sunt aproape clarificate, zălăuanii învingând categoric în deplasare și returul pare a fi o formalitate.

Astăzi Steaua și Tricolorul au pierdut cu scoruri aproape identice la Galați, respectiv Craiova, campioana având o răbufnire de orgoliu în partida cu liderul la zi. Ultimul meci al turului sferturilor se dispută luni la Baia Mare, echipa nemțeană optând pentru disputarea dublei manșe în deplasare.