Volei
DA1M: CSM Arcada Galați și CSM Corona Brașov vor lupta pentru trofeuSorin Pana / SportPictures.eu
14 Apr 2024

DA1M: CSM Arcada Galați și CSM Corona Brașov vor lupta pentru trofeu

CSM Corona Brașov a învins în deplasare pe Rapid în meciul decisiv al semifinalei Diviziei A1 de volei masculin și se alătură deținătoarei titlului CSM Arcada Galați în finala ediției din acest an.

Elevii lui Laurențiu Lică au fost superiori giuleștenilor și au cedat doar un set, al treilea, în prelungiri, prelungind speranțele gazdelor de a reuși să întoarcă rezultatul. Dezlănțuiți în setul 4, brașovenii au tranșat partida și se îndreaptă cu speranță spre spre meciurile finalei programate pe 20 aprilie, 27 aprilie și 1 mai.

CSM Arcada a trecut cu emoții în decisiv de Dinamo, meciul cu numărul 3 al semifinalei fiind disputat la malul Dunării. Gălățenii s-au văzut conduși cu 2:1 și au egalat scorul la seturi după ce au câștigat la limită actul cu numărul 4 pentru ca apoi în tiebreak să impună ritmul și să tranșeze victoria.

În lupta pentru locurile 5-8, SCM Zalău și CSA Steaua au dispus de SCMU Craiova și respectiv CSM Constanța și se vor întâlni în lupta pentru locul 5, în timp ce învinsele se vor duela tot după sistemul „cel mai bun din 3 partide” pentru locul 7.

În play-out, Știința Explorări Baia Mare a obținut locul 9 după ce a câștigat ambele meciuri disputate contra celor de la Unirea Dej.