Volei
DA1F: S-a definitivat careul de așiMihai Neacsu / SportPictures.eu
30 Mar 2024

DA1F: S-a definitivat careul de ași

Play-off-ul Diviziei A1 de volei feminin a încheiat astăzi faza sferturilor de finală odată cu întâlnirea din Giulești dintre Rapid și CSM București. Duelul dintre cele două formații din Capitală a fost cel mai încins, fiind singurul din cele patru care a fost decis în meciul cu numărul 3. CSM Târgoviște, CSM Volei Alba Blaj și CSO Voluntari au tranșat în minim de întâlniri disputele cu CSM Corona Brașov, Dinamo București și respectiv CSM Lugoj, meciurile care au stabilit învingătoarele fiind disputate la mijlocul săptămânii.

Partida de astăzi din sala Rapid a avut o derulare demnă de scenariul unui thriller, cu „tigroaicele” conducând cu 2:0 la seturi și fiind la două puncte de victorie și calificarea în semifinale după 23:23 și 24:24 în setul al treilea, dar gazdele au revenit și exploatând momentul psihologic au egalat la seturi și apoi au tranșat decisivul la 9. În semifinale, CSM Târgoviște și Rapid vor beneficia de avantajul terenului propriu în meciul decisiv contra celor de la CSO Voluntari și resectiv CSM Volei Alba Blaj, întâlnirile fiind programate a se juca după sistemul „cel mai bun din 3 meciuri” în 6, 10 și 13 aprilie.