Hochei
Campionatul Național: Steaua recuperează la generalSorin Pană / SportPictures.eu
24 Mar 2015

Campionatul Național: Steaua recuperează la general

La capătul unei partide spectaculoase, peste media calitativă a partidelor din campionat, Steaua a izbutit prima victorie în finala Campionatului Național de hochei pe gheață în meciul cu numărul 3 disputat în această seară pe patinoarul Dunărea din Galați. CSM Dunărea revenea în fața propriilor suporteri după două victorii în meciurile de la Cârța, considerate acasă la adversara sa din finală, însă nu au putut să le ofere celor peste 3.000 de suporteri satisfacția unei victorii.

Steliștii au fost cei care, pe ansamblu au controlat partida, chiar dacă gazdele au deschis scorul rapid, în secunda 24 a partidei prin Szabolcs Szocs. Andriy Butochnov a readus egalitatea în minutul 7:41 cu sprijinul fratelui său Anton, iar presiunea steliștilor a crescut constant în intensitate făcându-l erou pe Otto Onodi, de netrecut la mai multe faze în care toată asistența a văzut pucul intrând în poartă.

Paradele sale nu au mai avut succes pe finalul reprizei secunde, când Anton Butochnov înscrie golul desprinderii steliste în minutul 37:30, de această dată fratele său Andriy fiind pe post de asistent. Leonard Pascaru răsucește pumnalul la numai 25 de secunde distanță cu o execuție peste umărul portarului gălățenilor după o recuperare în treimea neutră.

Gazdele revin în atac, dar e rândul lui Catrinoi să iasă la rampă și să închidă poarta, în cazul său cu succes până la finalul partidei. CSM Dunărea – Steaua 1-3 (1-1, 0-2, 0-0) duce scorul la 2-1 în favoarea gazdelor de astăzi și de mâine, când este programat meciul 4 începând cu ora 17:00, transmis de canalele Digi Sport.

În finala mică, Progym a obținut victoria decisivă pe terenul celor de la Corona Brașov, cu scorul de 5-1 (2-1, 2-0, 1-0) și cu 3-0 la general sunt câștigătorii medaliilor de bronz a ediției 2014-2015 a Campionatului Național.