Avanpremiere pentru startul Ligii 1Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Ian 2022

Avanpremiere pentru startul Ligii 1

Astăzi, în primul meci televizat al anului 2022, pe arena de la Ovidiu Farul Constanţa și Dinamo au încheiat la egalitate, scor 2-2, un meci amical care a încheiat cantonamentul din această iarnă.

Așa după cum lasă să se întrevadă și scorul, partida a fost una ofertantă pentru telespectatori, în tribunele stadionului nefiind permis accesul spectatorilor. Oaspeții au fost cei care au deschis scorul prin Ivanovski în minutul 26 în urma unei centrări în mijlocul careului trimisă de pe partea dreaptă de Buleică. Betancor a egalat în minutul 47 după o deviere subtilă a lui Omoh ce l-a lăsat singur cu portarul Fara, iar în minutul 58 a făcut dubla după o lansare în adâncime și un șut plasat, cu efect. Tabela a fost închisă de Deian Sorescu în minutul 67 după o acțiune personală pe contraatac în care l-a depășit și pe portarul Brănescu.

Pe parcursul jocului au evoluat pentru Farul: Brănescu - Dussaut (min. 80 Boboc), Larie (min. 80 Mladen), Ghiţă (min. 80 Dobrosavlevici), De Nooijer (min. 80 Buta) - Ciobanu (min. 80 Radaslavescu), Artean (min. 70 Pires), Purece (min. 70 Moldoveanu) - Ganea (min. 46 Grameni, min. 80 Casap), Betancor (min. 80 Ad. Petre), Enes Sali (min. 46 Omoh, min. 80 Bodişteanu).

Flavius Stoican a folosit pentru Dinamo următoarea echipă: Fara (min. 80 Chioveanu) - Buleică (min. 54 Radu), Ehmann, Patriche, Tomozei (min. 70 Petrovic) - Carp (min. 42 Bani), Răuţă - Mihaiu (min. 18 Borduşanu), Matei (min. 54 Giafer), Sorescu - Ivanovski (min. 70 Răducan).

Într-o altă partidă de pregătire, în acest caz netelevizată, FCSB a întâlnit pe sinteticul de la Buftea pe CS Mioveni. Spre deosebire de jocul de la Ovidiu, aici scorul a fost de 0-0. Aceasta a fost unica partidă de pregătire a formației roș-albastre, pentru care Toni Petrea a folosit următoarea garnitură: Vlad (min. 46 Târnovanu, min. 86 Al. Maxim) – Ov. Popescu, I. Cristea, Miron, Haruţ (min. 75 V. Creţu) - Şut (min. 75 Radunovic) - Oaidă (min. 46 Cordea), Olaru (min. 86 Matei Tănasă) – Oct. Popescu (min. 46 V. Gheorghe), Keşeru (min. 46 I. Stoica), Fl. Coman (min. 67 Burlacu).